Ana Sayfa Gündem Çulhaoğlu’ndan ‘önem’ vurgusu

Çulhaoğlu’ndan ‘önem’ vurgusu

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması amacıyla bir soru önergesi hazırlayarak verdi ve tüm sağlık kuruluşlarına önem verilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 25 Mart 2020 Çarşamba 08:42
Çulhaoğlu’ndan ‘önem’ vurgusu

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması amacıyla bir soru önergesi hazırlayarak verdi ve tüm sağlık kuruluşlarına önem verilmesini istedi.

Çulaoğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi. “COVID-19 salgınının yayılması nedeniyle Diş hekimliği hizmet sunumu etkilenmiş, büyük oranda da kesilmiştir.    Sağlık Bakanlığı’nın genelgeleri doğrultusunda virüsten dolayı çalışanların ve hastaların en yüksek risk grubunda yer aldığı ağız ve diş sağlığı kuruluşlarında acil hasta dışında hasta bakılmayacağı talimatlandırılmıştır. En zor günlerde, tüm krizlerde, doğal afetlerde hizmet sunucusu olarak ilk saflarda yer alan ve en yüksek risk grubunda bulunan Diş hekimliği hizmetlerine Ekonomik Kurulda da yer verilmeyerek unutulmuştur.

Halen 12.408 özel muayenehane ve 5.000’i aşkın özel ağız ve diş sağlığı merkez ve polikliniği sahibi Diş hekimleri ile buralarda görev yapan 26.000’i aşkın Diş hekimi ve bir o kadar da yardımcı personel ile ağız ve diş sağlığı laboratuvarları ve çalışanları, diş malzemeleri endüstrisindeki imalat ve satışında çalışanlar bu Covıd-19 salgınındaki kriz döneminde sağlık hizmet sunucuları olarak faaliyetlerini sürdüremeyecek durumda olup, neredeyse tüm faaliyetleri durmuş vaziyettedir. Bu durumun istihdama ve devletimize ödenen vergilere olumsuzluk yönde yansıyacağı aşikârdır.         

Örneğin İskoçya hükümeti diş hekimliği hizmetleri sunan özel muayenehaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezlerini mali açıdan korumaya alarak bir dizi finansal destek öncelikli olarak uygulamaya koymuştur. Fakat ülkemizdeki özel muayenehaneler ve özel ağız ve diş sağlığı merkezleri ve poliklinikleri için herhangi bir çalışma yapılmadığı gibi herhangi bir açıklamada yapılmamıştır.

Her zaman en zor zamanlarda en yüksek risk grubunda olan Diş hekimliği hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesini sağlayan Diş hekimleri ve çalışanlarının vatandaşlarımıza İYİ sağlık hizmeti sunmalarını sağlamak için; Başta özel muayenehaneler olmak üzere pandemiden etkilenen tüm özel sağlık kuruluşlarının vergi ve SGK primlerinin 6 aya sonraya ertelenmesi için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Corona Virüsü krizinden etkilenen özel sağlık kuruluşlarına 6 ay ödemesiz 50.000 TL’ye kadar faizsiz kredi verilmesi için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Krizden etkilenen ve en yüksek risk grubundaki özel sağlık kuruluşlarında çalıştırılan Diş hekimi ve personellerinin görevlerine devam ettirilmesini sağlamak için “Kısa Çalışma Ödeneği” uygulamasında Diş hekimleri hizmetlerine de öncelik verilmesi için herhangi bir çalışmanız bulunuyor mu? Bakanlığınızca vatandaşlarımızın sağlığı için doğru ve etkili kararların en hızlı şekilde alınabilmesi için Sağlık Meslek Birlikleriyle ilgili STK’ların (Örneğin Türk Diş hekimleri Birliği) karar verici oluşumların içerisine alınarak, görüşlerini almayı düşünüyormusunuz?”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

ŞAFAK VAKTİ BASKIN

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık