ÇGC

Ana Sayfa Sağlık Diş teknikerleri kadro mağduru!

Diş teknikerleri kadro mağduru!

Diş teknisyenleri Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunup taşeronların kadro alması konusunda yardım istiyorlar.

Giriş Tarihi: 2 Ocak 2018 Salı 09:17
Diş teknikerleri kadro mağduru!

Adana’daki Sağlık Bakanlığı’na ait diş merkezlerinde görev yapan diş teknisyenleri, taşeronlara kadro verilmesi konusundaki yasaya takılıp adeta mağdur oldular. Personel çalıştırmaya yönelik hizmet alımı şeklinde gerçekleştirilen ihalenin şekli yüzünden diş teknisyenleri kadro alamıyor ve bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini hatırlatıp ’10 günlük sürede mağduriyetimizi nasıl giderecekler?’ diyerek de bakanlık yetkililerine soruyorlar.

ÜÇ KRİTERİN İKİSİ TUTTU!

Gazetemizin edindiği bilgiye göre Adana’daki Sağlık Bakanlığı’na ait diş merkezlerinde görev yapan diş teknisyenlerinin taşeron firmadan kadroya alınmasına yönelik yasa için önlerine üç önemli kriter getirildi. İlk kriter olan günlük mesai saatlerine uyum konusunda sıkıntı yaşamayan diş teknisyenleri, ikinci kriter olan işin maliyetini işçi giderinin karşılaması konusunda da KHK’nın şartlarını yerine getirmiş oldular. Ancak üçüncü kriter olan mal alımı şeklindeki ihale yöntemi yerine Sağlık Bakanlığı’nın personel çalıştırmaya yönelik hizmet alımı ihale yöntemi yüzünden KHK’dan faydalanamayarak adete ortada kaldılar.

3.KRİTER İSE BAKANLIK YÜZÜNDEN TUTMUYOR!

Adana’da sayıları 60 olan diş teknisyenleri ile 25 bilgi işlem görevlisi bu sıkıntı yüzünden adeta ortada kaldı. 8 yıldır taşeron firmada çalışan bilgi işlemci ile diş teknikerleri, puantajları ve maaş durumları nedeniyle hastanede büyük yükü kaldıran kesim olarak biliniyor. Diş hastanesinde dişi yapan ve dişle ilgili tüm sıkıntıları çözen teknikerler ile bilgi işlemcilere bu ihalenin yöntemi yüzünden ‘sizin kadroya alınmanız söz konusu değil. Yapacak bir şey yok. Sağlık Bakanlığı yanlış ihale yöntemi açmış. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na resmi başvuru yaparak hakkınızı arayın’ diyerek adeta kapı önüne konulacaklar.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ACİL ÇAĞRI

Konu hakkında gazetemizin yaptığı araştırmalarda bizlere sıkıntılarını dile getiren bilgi işlem görevlileri ile sağlık teknikerleri, ‘2 Ocak ile 12 Ocak tarihleri arasında taşeron firmalarda çalışanların kadroya geçmelerine ait başvuru için toplamda 10 günlük süremiz var. Lakin bizim başvurumuzu kabul etmiyorlar. Adana’da 25, Türkiye gelindeki toplam 850 bilgi işlemci ile Adana’da 60, Türkiye genelindeki toplam 4 bin 500 diş teknikeri böylelikle kadro alamayacak. Yetkililer bir şey yapamayacaklarını belirterek bizim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurmamızı istiyorlar. Ortada kaldık. Sayın Sağlık Bakanlığı yetkililerinden bu konuda acil bir sorunu çözme girişimi bekliyoruz’ dediler. 12 Ocak tarihine kadar sorunları çözülemez ise diş hastanelerinde ve merkezlerinde görev yapan bilgi işlem ve diş teknikerlerinin ilgili KHK’dan yararlanamayarak kapı önüne konulacakları öğrenildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Omuriliği zedelendi, boynu kırıldı ama hayattan kopmadı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık