İsa Akdağ

52 sektörün başı turizm başsız kaldı


İsa Akdağ
30 Temmuz 2020 Perşembe 08:06

Bütün bedeni yöneten turizmde beyin konumundaki başı oluşturan 4 ana sektör can çekişiyor.

Adeta Türkiye'nin hayat lokomotifi ve yaşamsal atar damarı olan turizm, kendi kaderine terk edildi.

Türkiye'de herkes turizmden umudu kesmiş olmalı ki, can çekişen bu sektörü görmemezlikten geliyor.

Evet, yukarıda belirttiğim gibi, 52 sektörü bir bedene benzetirsek, başı oluşturan 4 meslek tükenme noktasında ve bana göre bu meslekler biterse Türkiye'de hayat durur.

 

Rehberlik; Devletin kendi kanun ve yönetmeliği ile belgelendirip tanımladığı ve yine devlet kendi denetim mekanizması ile denetlediği ama bir devlet garantisi olmayan  bu meslek, kendi imkân ve alın teri ile ekmeğini kazanmaya çalışan, eğitimli, donanımlı ve en az bir lisan bilen bu meslek mensupları maalesef, pandemi dolayısı ile evlerine ekmek götüremiyor. Devletin sunmuş olduğu evden çalışma kriterlerine uymayan ve icrası yüz yüze olan bu meslek mensupları, normal günlerde rehber bulundurmaktan imtina edilen bir ülkede, evden kime rehberlik yapacaklar? 

1-Devlet acente personeline ödenen işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneğini bütün rehberlere ödenmeli.

2-Dileyen Rehberlere kefilsiz, faizsiz uzun vadeli kredi verilmeli

3-Rehberlere kira yardımı yapılmalı.

4-Devlet tarafından TÜREB'e bağlı bütün rehberleri SGK kapsamına almalı.

Turizm acentesi; Yine devletten isim hakkını alıp, belirli miktarlarda devlete teminat verdikten sonra, Tursab'a bir servet ödeyip, aidat, personel, kira, sigorta, vs kanı emilene kadar ancak işe başlayabilen bu meslek mensuplar,  Pandemi sürecinde hem Turizm Bakanlığı hem de Tursab tarafından sahipsiz bırakıldı. 

1-Acentelere, kefilsiz, faizsiz uzun vadeli kredi verilmeli.(Her ne kadar Devlet verdik dedi ise de, acentelerin ancak % 2 si bundan yararlana bildi)

2-Acenteler Tursab'ın 2020 ve 2021 aidatlarından muaf tutulmalı.

3-Tursab'a geçmiş yıllara ait borcu olan acentelerin borçları yeniden yapılandırılmalı

4-Bekleyen  Tursab kanun taslağı raflardan indirilmeli.

5-Acente devri ve satışı kolaylaştırılmalı.

6-Devlet'in 3 aylığına ertelediği SGK ve VERGİ borçları sadece bir oyalama ve göz boyama taktiğidir,  bu erteleme, centelerin ilerde ödeyemeyecekleri borç batağına gömmekten başka bir şey değil.  Zaten 2020 ölü bir yıl ve tarihin kara sayfası olarak zihnimize kazındı, Devlet Acenteleri 2020 yılı için SGK ve Vergi borçlarından muaf tutmalı.

7-Hava limanında  acentelerden kendi misafirini karşılamak için talep edilen ücretlerden vaz geçilsin, acenteler zaten bunun vergisini devlete ödüyor.

8-Devlet bu yıla mahsus, gereken şartşarı sağlamak koşulu ile bütün seyehat acentelerine, ücretsiz COVİD19 uygunluk belgesi vermeli,

9-Devlet, gruplar için yurtiçi ve  yurtdışı menşeli bütün otel rezervasyonlarında bir Türk acentesi olmadan otellere rezervasyon yapmayı yasaklamalı.

10-Devlet bir an önce VİZE işine müdahale etmeli, (Örnek Irak-Cezayir-Libya gibi her şart ve olumsuz durumlarda Türkiye’den vazgeçmeyen ve başka yere gitmeyen bu ülkelerin vizelerini bir an önce tekellikten ve tek bir acentenin hükümranlığından kurtarıp) Bütün ülkelerin vize başvuruları Tursab üzerinden gerçekleştirsin böylece acenteler arası kayrımcılık yapılmamış olur)

Not: Devlet bir an önce Sticker vizeden vaz geçip eskisi gibi C1 vizeye dönmez ise bu Ülkelerden gelecek olan turist sayısının %90'ı kaybedecek.

Taşımacı; Kendi alın teri ile yıllarca çalışıp evine ekmek götürebilmek için varını yoğunu sermaye yapıp araç alan yatırımcı ve  kelle koltukta gece gündüz demeden direksiyon sallayan şoförler, nasıl geçinecek? Evine nasıl ekmek götürecek? 

1-Kendi öz mal araçları ile çalışan acentelere D2 zorunluluk şartı kalkmalı.

2-Fahiş bir şekilde % 165 oranında artırılan D2 belge bedelleri daha önceki rakamlara ve makul artış oranları ile iliştirilmeli.

3-Yol güzergâh belgesi kolaylaştırılsın ve araçlardaki yaş sınırı en az 15 yıla çıkarılsın.

4-Havaalanı güzergâhında pusuya kurulan hız sınırından kesilen cezalara bu yıl af getirilmeli.

Otelci; Turizmde en büyük riski taşıyan ve en büyük sermayeyi koyan otelcinin kapısı 6 aydır kapalı ve daha ne kadar kapalı kalacağı da meçhul bir bilinmezin içinde.

1-Devlet otelcileri 2020 SGK ve Vergi borçlarından muaf tutmalı.

2-Devlet bu yıla mahsus, gereken şartları sağlamak koşulu ile bütün otellere, ücretsiz COVİD19 uygunluk belgesi vermeli,

3-Oteller kapanmaması için, uzun vadeli ve faizsiz kredi vermeli.

4-2020 için bütün borçları ertelenmeli ve faizleri durdurulmalı.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık