Özcan Aladağ

ADANA HAFİF RAYLI SİSTEMİN BORCU


Özcan Aladağ
21 Kasım 2020 Cumartesi 08:32

Aytaç Durak’ın bu şehrin üzerine yüklediği en önemli borç olan Adana Hafif Raylı Sistem Projesi’nin altından kalkmanın sıkıntısını yaşıyor yerel yönetimlerimiz. Yıllardır kentin sorunu diye başlayan bir ifadenin ardından ilk olarak gelmese de ikinci olarak gelen sorun ‘Metronun durumu’ denildiği günlerden ne zaman kurtulacağız? Onu da bilemiyorum.

Belediye başkanlarının metro dediği aslında Hafif Raylı Sistem Projesi olarak bilinen bu hilkat garibesinin dolar üzerinden borçlanmasına ait hesapları geçenlerde oturup kendimce yaptım.

Belediye başkanlarının söylediği gibi Hafif Raylı Sistemin bu kadar büyük borç miktarı var mıdır? Onu da doğrusu merak ediyorum.

420 ay vadeli ve yıllar sarih olarak önceleri bir kısmı ödenen sonrasında ödeme yapılmadığı için borçları biriken Hafif Raylı Sistem Projesi’nin borçlarının belediyenin vergi, sigorta ve diğer devlet borçları ile birleşen borçlarıyla anılmasından ötürü toplamda ne kadar borcun kaldığı bilinmiyor! En azından kamuoyu bilgi sahibi değil. Elbette belediye yetkilileri konuya hâkimler.

Dolayısıyla sürekli olarak metro borcu diye başlayan cümleler ile insanlar artık ciddi rahatsızlık duyma durumuna geldiler. Bir milletvekili de metronun borcunun artacağını belirtip rakamlar konusunda ayrıntıya girmemiş. Sanki bu borç hiç bitmeyecek gibi insanlar ne kadar borç kaldığını dahi merak etmeden konuya yaklaşır oldu.

Metronun borcunu bir kenara bırakıp hilkat garibesi gibi ortada duran bu eserin akıbetinin ne olacağını ortaya koymak daha doğru olur diye düşünenlerdenim. Ulaştırma Bakanlığı Adana Metrosu’nu devir almak gibi bir eğilim içinde değil. İktidar partisi de bu konuda kesin kararlı gözüküyor.

Dolayısıyla Adana’nın ikinci etap metro konusunda bir harekete geçmesi ekonomik anlamda imkansız gibi. Borç batağındaki Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir projeye start vermesi kesin olarak imkânsız.

Tırnağı olsa başını kaşıyacaklar!

Bu şehrin akil insanlarının Adana metrosu diye başlayan cümleler ile artık sözlerine başlamasının kimseye yararı olmayacağa benziyor. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de kamuoyu ile şu hilkat garibesi için ne kadar borçlanıldığını, bu borçlanmanın ne kadarının ödendiğini, geriye kalan miktarın miktarları gibi ayrıntıları kamuoyu ile paylaşmalarının bundan sonra metro konusunda söz açıldığında bilinmesi adına yararlı olacağını düşünüyorum ve yetkililerden bu açıklamayı beklediğimizi belirtmek istiyorum.

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık