ÇGC
Edibe Gülnar

AK PARTİ BU KADAR DURGUN OLMAMIŞTI


Edibe Gülnar
9 Ocak 2019 Çarşamba 09:18

Cumhur İttifakı’ndan sonra Ak Parti’de sanki incin top oynuyor! Seçim arifelerinde dolup taşan Ak Parti, şimdileri adeta sinek avlıyor.

Bunun nedeni elbette genel merkez…

Neden mi?

Cumhur İttifakı yaptığı MHP’ye Büyükşehir Belediyesi’ni teslim eden ve ilçe belediye başkan adaylarını bugün olmuş hala belirleyemeyen genel merkezin tutumu yüzünden iktidar partisindeki belirsizlik devam ediyor. İnsanlarda partiye çıkıp inmiyorlar.

Son bir haftadır partinin il başkanlığında ne olup bitiyor diyerek merak ederek bir araştırma yapmak istedim. Fikret Yeni’den sonra Ak Parti’nin divan kurulunda yapılan yeniliklerin sıcak gelişmesi dışında, il başkanını kutlamak amacıyla partiye gelip gidenlerin dışında bir hareketliliğin olmaması bu kadar tesadüfü olamaz.

İktidar partisinin böylesine önemli bir süreçteki rehaveti neye karşılık gelir bilinmez ama kadınlar kolu, gençlik kolu dâhil tüm yöneticiler derin bir sessizliğe gömülmüş vaziyetteler.

İlçe belediye başkan adayları belli olunca ‘hurra’ diyerek atılıma geçecekler ama o vakit durum hiç de bekledikleri gibi olmayabilir.

Seyhan’da AK Parti’nin adayının kim olacağını doğrusu herkes merak ediyor. Tüm Ak Partililer gözünü Seyhan’a ve Mahmut Çelikcan’ın yeniden aday olup olmayacağı belli olmayan Yüreğir’e çevrilmiş durumda.

Sarıçam ve Çukurova’da MHP adayları ile seçime gidileceği için oralarda fazlaca beklenti yok.

Bakan Hanımlar dahil olmak üzere (Fatma Güldemet Sarı ve Jülide Sarıeroğlu) diğer erkek Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylarının piyasada esemeleri yok. Neredeler bu aday arkadaşlarımız? Haberiniz var mı?

Jülide Hanım en son Adana’ya ne vakit geldi? Diye sorsam ne yanıt verirsiniz?

Demem odur ki, genel merkezlerin aday belirleme yöntemindeki sıkıntılar yüzünden teşkilatları da rehavete zorladılar. İncin top oynuyor vaziyete gelmiş bir iktidar partisinin bu hale gelmesinin sorumlusu herhalde Adana’daki il başkanı olamaz.

Biran önce adayın açıklanması gerekir diyerek yüzlerce yazı yazıldı. Günlerce haberler yapıldı. Ancak yine de kimsenin bu konuda bir gelişme içinde olduğu yok. Umursadığı yok.

Ankara ne der ise o oluyor! Maalesef…

Böyle bir ortamda seçimlere gitmenin sonucunun da pek parlak olacağı düşüncesinde değilim.

Atı alan Üsküdar’ı geçmesin…

Atı alan nereyi geçer bilinmez ama bu Cumhur İttifakı’nın Adana’da hiç de rahat olmadığını söyleyebilirim. CHP’nin adaylarının netleşmesinden sonra işin son boyutu ortaya çıkar. Bu nedenle acilen Cumhur İttifakı’nın adayının sahaya inmesi gerekiyor.

Yoksa…

Durum hiç de iyi değil vallahi.

Zeydan Karalar’ın ilk günlerde estirdiği rüzgarın bugünlerde parti içindeki dengelere olan eğilimi nedeniyle biraz sönmeye başladı. Bunu da görüp tespit edenlerdenim.

Zeydan Karalar’ın özellikle Seyhan adayının kim olacağı konusundaki takındığı söylenen tavrın da acilen değişmesi ve ‘kim aday olur ise olsun ben onunla çalışırım’ sözünü kerhen değil, isteyerek, canı gönülden söylemesi gerekiyor.

Bu hissi de partililerine geçirmesi gerekiyor.

Adana’dan siyaseten bir kesit otaya koydum. Bundan sonrası da siyasilere kalmış…

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık