Özcan Aladağ

AYIKLA PİRİNCİN TAŞINI


Özcan Aladağ
11 Temmuz 2019 Perşembe 04:49

Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmeli…

Yaptığın bir işten mutlaka fayda görmelisin. Ondan zarar görür isen altında ezilirsin…

Bu genel kuraldır. Tabi ki bunu kural olarak kabul edip uyanlar için…

Uymayanlarda ceremesini çekerler. Tıpkı Büyükşehir Belediyesi’nde olduğu gibi…

Her gün yeni bir olay yaşıyoruz inanın. O kadar ilgisiz alakasız konularla toplum ve Adana kamuoyu meşgul ediliyor ki, kayıtsız kalamıyoruz elbette.

Bu nedenle bugünkü yazımın başlığını da ‘ayıkla pirincin taşını’ deme ihtiyacı duydum.

Gelelim asıl konumuza,

İçinde bulunduğumuz haftada Adana Büyükşehir Belediyesi’nde bankamatikçi olarak görev yapanlar arasında yurt dışından gelenlerin dahi olduğu, bu kişilerin Türkiye’ye girişlerinin dahi olmadığı, haksız bir şekilde maaş aldıkları ifade edilen bir basın bülteni gazetelerin haber merkezlerine Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu tarafından servis edildi.

Haliyle haber kaynağı ve resmi açıklamayı yapan Adana Büyükşehir Belediyesi olunca tüm gazeteler ve haber ajanları da bu haberi kullandı.

Ancak sonradan gelişmeler yaşandı ki bu yurt dışında olup Adana Büyükşehir Belediyesi’nde görev yaptığı ifade edilen kişi resmi olarak işine günlük olarak gelen, sıkıntı yaratmayan, Türkiye’den evli, ailesi olan, Büyükşehir Belediyesi’nin imkânlarıyla ayakta duran Kent Konseyi’nde hizmet veren ve yurt dışından Türki Cumhuriyetlerinden gelen konuklarla yabancı dil konusunda tercümanlık yapan bir kişiymiş. Yani işine bağlı olan ve bankamatikçi olmayan bir kişi…

Adı ve soyadı da belli. Biz konu üzerinde fazlaca sıkıntıya sebebiyet vermemek adına bu kişinin adını vermek istemedik. Azerbaycanlı olduğunu söylemiş olalım kâfi…

Şimdi ‘attığımız taş ürküttüğünüz kurbağaya değdi mi?’

Bana göre değmedi. Yani baltayı taşa vurdular. Araştırmadan, yanlış yönlendirmeler ile, kulaktan dolma ifadeler ile açıklama yapıldı diyerek Adana kamuoyu bu yanlışı konuşuyor.

İnanın bana kendi adıma halen bu konuda ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Bir yandan inanmak istiyorum Büyükşehir Belediyesi’ne…

Açıklamalarda ifade olduğu gibi bankamatikçiler var ve bunlar ayıklansınlar…

Bir bakıyorum bu kez konunun muhatabı olanlar gerçekten saf, işinde olan, asla bankamatikçi olmayan kişiler…

Ortada bir yanlışlık var sanırım.

Bunu da çıkıp birilerinin açıklaması gerekiyor.

Aslında en güzel açıklamayı meclis üyeleri meclis oturumlarında yaptılar. Başkan Zeydan Karalar’ın tüm birimlere talimat verdiğini, kimin çalışıp kimin işine gelmediğini personellerini tanıma anlamına daire amirlerinin bileceği için bu amirlerden bilgi istediğini ve o birim amirlerinin de başka yerlerde görev yapan elemanlardan haberdar olmadıkları için böyle yanlışlıkların ortaya çıktığını ve insanların mağdur edildiğini söylediler.

Sanırım sorun burada…

Buna da Zeydan Karalar’ın dur demesi gerekiyor. İşinde çalışarak evine ekmek götüren garibanlara yönelik bu kadar haksızlık olmamalı…

Eğer ortalıkta haksızlık yok ise örneğin yurt dışında gözüküp buradan bankamatikçi oldukları söylenenler doğru ise bunun da ispatı yapılmalıdır. Yoksa kurum olarak Büyükşehir Belediyesi yara alıyor ve Zeydan Beyde şahsında kamuoyunun önünde yıpranıyor.

Bizden uyarması…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık