Özcan Aladağ

BABACAN’DA ELEŞTİRİYE GELEMEDİ!


Özcan Aladağ
23 Şubat 2021 Salı 08:20

Liderin altında çalışır iken tutumunuz başka oluyor, lider olunca tavrınız bambaşka oluyor.

Liderin altında çalışır iken rahatsızlık duyup ağzınız dolusu konuşarak her şeyi söyleyip ayrılıp gidiyorsunuz. Lider olunca sizin daha önce yaptığınızı yapan birisi karşınıza çıkarsa ‘ihraç mekanizmasını’ çalıştırarak elinize satırı alıyorsunuz.

Tıpkı Ali Babacan, Meral Akşener gibi…

Sayısız örnekler verebilirim sizlere.

Ben en son örnek üzerinden hareket ederek eleştiriye tahammülü olmayan Ali Babacan’ın ihraç mekanizmasını nasıl çalıştırdığını biraz daha ayrıntılarıyla dile getirmek istiyorum.

Partinin Kurucular Kurulu Üyesi Musa Malik Yıldırım, Trabzon’da bir basın toplantısı düzenleyerek genel başkanın HDP ile görüşmesini ve Anayasa’nın ilk dört maddesinin tartışılabileceğini söylemesini eleştirmesi geçtiğimiz günlerde gerçekleşmişti.

Malik Yıldırım ile Ali Babacan’ın aynı düşünmedikleri ortadaydı. Yıldırım olayı “Özünde demokrasi olmayan, demokrasiyi kendi kötü emellerine paravan etmek isteyen bu ihanet şebekelerine kapı aralamak, şahsımın onaylayabileceği bir durum değildir” ifadeleriyle kamuoyunun huzuruna taşıdı.

Musa Malik Yıldırım, peki basın toplantısında neler söyledi?

“Millete hizmetle ‘bölücülere taşeronluk' arasında dağlar kadar fark vardır ve hiçbir demokrasi kılıfı bu farkı göz boyama yöntemiyle bizlere yediremez Sayın Genel Başkan'ın HDP heyeti ile görüşmesi ve bir televizyon programında Anayasa'nın ilk dört maddesiyle ilgili sözleri asla kabul edilemez… Bugün HDP'nin bile hatta terör örgütü PKK'nın bile dile getirmediği Anayasa'nın ilk dört maddesi zemin ve şartlar oluşursa tartışılabileceğini söylemek. İleride nasıl bir projenin hayata geçirilmek istendiğinin kanıtıdır.

Buradan sesleniyorum: İlk dört maddenin neyinden rahatsızsınız veya tartışılmasından memnun olacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti'nin adından mı? Cumhuriyet'in niteliklerinden mi? Bölünmez bütünlüğünden mi? Dilinden mi? Bayrağından mı? İstiklal Marşı'ndan mı? Başkentin Ankara oluşundan mı?”

Bu sözlere Ali Babacan tahammül edemedi. Partinin resmi internet sitesinden bir açıklama yapıldı ve Genel Başkanın hedef alındığı ifade edilerek olaya “iftira, karalama, tezyif, tahkir ve küçük düşürme mahiyeti taşıdığı, bunun da kesin çıkarmayı gerektiren eylem olduğu” belirtilip Musa Malik Yıldırım’a ihraç yolu gösterildi.

Genel başkanlar eleştirilemez kudrete mi sahiptirler? Ali Babacan böyle görüp böyle alıştığı için midir hemen ihraç mekanizmasını çalıştırdı. Ortada haksızlık, hakaret ve yanlış varsa gidersin mahkemeye. Orada hesaplaşırsın. Sözleri hakaret ve haksızlık ise Musa Malik Yıldırım alır cezasını. Sende o cezayı gerekçe gösterip adamı kapının önüne koyarsın.

Kaldı ki o kişi yani Musa Malik Yıldırım senin ihraç etmeni de beklememeli. Zaten seninle yol arkadaşlığına orada nokta koymalıdır. Anlaşamıyorsan ayrılık en doğru olan yöntem olur.

Hatırlayın, İYİ Parti’de Meral Akşener ihraçları gündeme getirip disiplini çalıştırır iken de Ali Babacan gibi davranmadı mı? Yargı yoluyla hak arama yerine parti tüzüğüne sığınmadı mı?

Parti tüzüğüne aykırı söz ve eylemleri gerekçe gösteren Ali Babacan’a bir soru yöneltmek gerekir diye düşünüyorum.

Bu yol arkadaşı olarak partiyi birlikte kurduğunuz kişi sizin bu söylemlerde bulunduğunuzu kendi kafasından çıkarıp, sizin söylemediğiniz bir cümleyi söylemiş gibi mi gösterdi? Sizi yalanla mı itham etti? Siz bu cümleleri kullanmadınız mı?

Şayet kullanmadıysanız partinizin kurucusu olan arkadaş sizin ne söylediğinizi anlamayacak kadar affedersiniz de ‘Anlama özürlü mü?’…

Varsayalım ortadan bir yanlışlık var. Bunu diyalog ile çözemiyor iseniz ortada kendi partisinin kurucusuyla anlaşamayan bir lider var demektir.

En nihayetinde ortaya çıkan sonuç hiç hoş olmadı. Yeni kurulan ve söylemleriyle demokrasi diye yola çıkan bir partide demokrasiyi erken aramaya başladık!

Bu konunun düşünülmesi gerekir olduğuna inanıyorum.

Demem odur ki Ali Babacan’a liderlik pek büyük geldi…

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık