SERAP BAŞKAN

Başkan Sözlü’de aynı reaksiyonu göstermeli!


SERAP BAŞKAN
11 Şubat 2019 Pazartesi 10:34

Son dönemde sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarının tespit edilmesinin ardından bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Şubat’taki AK Parti grup toplantısında,  pazarlardaki fahiş sebze ve meyve fiyatlarını gündeme getirmesinin ardından toptancı hallerinde sıkı denetimler yapılmaya başlandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 6 Şubat itibariyle başlatılan denetimlerin sonucunu kamuoyu ile paylaştı. Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından aralarında Adana’nın da bulunduğu İstanbul, Ankara, Antalya ve Mersin’deki hallerdeki denetimlerde sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan oranlarda fahiş fiyat artışlarının bulunduğu belirlendi.

Fahiş fiyat uygulamak suretiyle vatandaşların mağduriyetine neden olan, mevzuata aykırılık teşkil eden 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için idari işlem başlatıldı.

Denetimlerde Hal Kayıt Sistemi'ne bildirim yapılmadan kayıt dışı ürün satışı gerçekleştiren, ürünlerin künye bilgileriyle satış faturalarındaki bilgilerinde yanıltıcı bilgilere yer veren 76 firma hakkında da yaklaşık 810 bin lira cezai işlem yapıldı.

Denetimlerin etkisi de görülmeye hemen başlanmış. Eş zamanlı başlayan operasyonlar sonucu hallerde satılan sebze ve meyve fiyatlarında 3 günde, ana kalemlerde yüzde 45'lere varan oranlarda düşüşler görülmüş. Bu denetimlerin aralıksız devam edeceği de özellikle vurgulanmış.  Geç olmasına karşın yerinde bir kararı buradan sonuna kadar destekleyeceğimizi söylemek isteriz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek fiyatları düşürmek için belediyelerin tanzim satışa başlayacağını açıklamasının ardından ilk adımı İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri attı. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu konuda hemen harekete geçerek kentin değişik noktalarında ‘’halk sebze’’ satış noktalarını oluşturmaya başlamış. Hatta Ankara Büyükşehir Belediyesinin kurmaya başladığı satış çadırları Pazartesi gününden yani bugünden itibaren hizmet vermeye başlayacak. Halka ucuz sebze ve meyve yedirme noktasında da yerinde hareket etmişler.

Buradan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’ye bizde buradan bir çağrıda bulunarak, ‘’Sayın başkanım sizde kentin değişik noktalarında (halk sebze) satış noktalarını oluşturun. Böylece pahalılık nedeniyle zor günler geçiren vatandaşa ucuz meyve ve sebze satışı başlatın’’

Sayın Sözlü’nün bu çağrımıza anında reaksiyon gösterip emrindeki yetkililere ‘’halk sebze’’ satış noktaları oluşturmak için gerekli talimatı anında vereceğine inanıyor ve hayırlı haftalar diliyorum


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık