FATMA GÜNEY LAÇİN

Bilinmeyene Adım Atmak


FATMA GÜNEY LAÇİN
9 Temmuz 2019 Salı 04:52

‘Cesaret korkusuzluk demek değildir, bütün korkulara rağmen bilinmeyene adım atmaktır’ der Osho 

Evrende kalıcı olan tek şey değişimdir. Diğer her şey gibi bizler de zaman zaman yenilenmeye, taze bir bakış açısına, farklı ufuklara yelken açmaya ihtiyaç duyarız. Özellikle son yıllarda bu ihtiyaca yönelik farkındalığımız daha önce hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bu farkındalıkla kişisel gelişim eğitimlerine katılıyor, pek çok konuda bilgimizi artırıyor, hayatımızın amacını bulmak için yepyeni bir sayfa açmak istiyoruz ama bir türlü bu değişim için gereken o ilk adımı atamıyoruz.

Yani biliyoruz ama bir türlü yapamıyoruz!

Bilmek değil, yapmaktır hayatı değiştiren.  Ne kadar bilirseniz bilin, eğer bildiklerinizi uygulayamıyorsanız, bildiklerinizin bir önemi yoktur aslında.

Leonardo da Vincide tam da bu nedenle “Ben yapmanın aciliyetine inanırım, bilmek yetmez” der.

Peki her şeyi bilmemize ve gereken tüm kaynaklara sahip olmamıza rağmen neden hayal ettiğimiz değişim için bir türlü adım atamıyoruz? Bence bunun en önemli nedeni halihazırda sürdürdüğümüz hayatın alışkanlıklarına ve konfor alanına teslim olmak ve değişimin getireceği belirsizlikten ve sahip olduklarımızı kaybetmekten korkmaktır.

Oysa bazen sahip olduklarımızdan vazgeçmemiz daha güzeline ve daha yenisine yer açmakdemektir.Bilinmeyen bir varış noktası için herkesin yürüdüğü yolları terk etmek, daracık patikalara sapmakdemektir. Ve belki de çok az kişinin ulaşabileceği fırsatlarıgörmek demektir.

Belirsizliğe adım atmak korku ile birlikte heyecan da verir. Tekrar canlanır, yaşadığını hissedersin. Çünkü bilinmeyene meydan okumaktasındır. Vücudundaki her hücre bu meydan okumaya katılır ve yenilenir. Bütünlüğe ulaştığını hissedersin ve bu da seni hiç olmadığın kadar güçlü kılar.

Başarılı ve mutlu insanların en önemli özelliği düşüncelerini hayata geçirebilme becerisidir. İyi haber ise, bu beceri hepimizde mevcuttur. Engellerimiz sadece zihnimizdedir. Yani aslında insanın sınırı düşüncesinin sınırıdır. Önemli olan zihnimizde kendimiz için yarattığımız engelleri fark etmek ve ortadan kaldırmaktır.

Helen Keller’ın dediği gibi hayat cüretkar bir maceradır. Hayallerine inanıyorsan adım atmaktan korkma ve hayatında yeni bir pencere aç. O yeni pencerenin başka pencerelere ve başka kapılara açıldığını göreceksin.

Sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık