Özcan Aladağ

BU KADAR KUMAŞTAN ELBİSE ÇIKMIYOR!


Özcan Aladağ
26 Mart 2020 Perşembe 05:05

Ağzımızdan çıkan iki kelimeden birisi korona oluyor. Korana ile yatıyoruz, onunla kalkıyoruz.

Esnafın, ticaret erbabının, çiftçinin, asgari ücretli çalışanın, memurun kısacası toplumun her kesiminin ekonomisi alt üst oldu. Kazanç yok, masraf çok.

Hükümetin aldığı tedbirler ise yetersiz durumda.

Ankara, İstanbul hatta yanı başımızdaki Gaziantep başta olmak üzere her ilin örgütlü sivil toplum örgütleri, odaları, borsaları, birlikleri, esnaf kuruluşları kısacası bütün kesimler harekete geçtiler. Beklentilerini açıklamadan öte, çözüm üreten, yaşlılara ve yoksullara, ihtiyaç sahiplerine yönelik çalışma başlattılar.

Odalar kendilerince çözüm ürettiler. Borsa ise günün her saatinde ne yapabileceğine yanıt arıyor başka şehirlerde. Belediyeler deseniz örnek alınacak tedbirleri hayata geçirip Devletin yetkililerinin yayınladıkları genelgelere ilham kaynağı olacak güzel çözüm önerileri getiriyorlar.

Peki Adana’da ne oluyor?

Ne mi oluyor? Size yanıtını vereyim. Herkes resmen uykuda! Uykuda olmak işlerine geliyor.

Ağızlarını açsalar ‘birlik ve beraberlikten’ söz edip ortak açıklamalarda aynı masayı paylaşan Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Esnaf Odaları Birliği, TMMOB’a bağlı odalar, STK’lar, siyasi partilerin il teşkilatları ne yapıyorlar?

Belediyeler ne yapıyorlar? Diye sorduğumda ‘bol bol temizlik yapıyorlar, yemek dağıtıyorlar(‘ diyerek kısmi birkaç kalemden söz ederek arkasını getiremiyorum ne yazık ki!

Bu kadar duyarsızlık neden? Veya nereye kadar gidecek?

Ticaret Odası’nın 30 milyon lira bankada yatan parası var. Üyeleri için ne yapıyor? Aidatlarını veremeyecek durumda olan ve bugün sayısı 12 bini bulan üyelikleri askıda olan esnaflara karşı ne yapıyor? ATO adına hangi projeyi geliştirdi ve bu zor günlerde sorumluluğu adına Adana’ya ne yaptı? Ne yapacak?

Sanayi Odasının başkanı Zeki Kıvanç Beyin kendine ait tesisleri dâhil bugüne kadar son korona olayından bugüne kadar hangi hayırlı çalışmaya imza atıldı? Sanayi odası olarak TOBB’un ağzına bakmaktan ileriye gidebildiler mi?

Adana Ticaret Borsası’nın sevgili yöneticileri sahi siz yaşıyor musunuz? Yoksa evde tecritte misiniz?

Esnaf Odalarının yeni başkanı Niyazi Göger Bey. Esnafınıza yönelik iyileştirme getirme adına siz ne yaptınız? Ne yapacaksınız?

Teker teker konuya değişik kişi ve kuruluşları dâhil edebiliriz.

TOBB’un ağzına bakmaktan, Hükümetten ‘yandık, öldük’ diyerek istemekten, talep etmekten başka ne yapıyorsunuz. Bugüne kadar meydana gelen doğal afetler ve olağanüstü durumlarda ortaya koyduğunuz kent adına yapılan hayırlı çalışmalarda gösterdiğiniz performansı bugün neden göstermezsiniz.

Bir kalemde sizden para aktarımı istendiğinde tüm oda ve borsa başkanları olarak bir araya gelip ‘baş üstüne’ diyerek eleştirilere dahi kulak asmadan kendinizi görevli saydığınız günleri bir hatırlayın isterseniz.

Bu kentin resmi dairelerinin binek araçlarının satın alınması, kiralanması, benzin ve diğer akaryakıt masraflarının karşılanması konusunda hassas olan yukarıda saydığım odalar, borsalar, meslek örgütleri, kuruluşlar bugün neden sesiniz soluğunuz çıkmaz oldu.

Üyelerinizi koruyup kollama adına ne yaptınız? Ne yapacaksınız?

Size söyleyeyim mi kocaman bir HİÇ yaptınız. Sizden başkaca bir şey beklemek ne kadar doğru bilinmez ama bu kadar kumaştan ancak bu kadar elbise çıkıyor. Sanırım kumaşa bakmadan biz elbisenin çıkmasını istiyoruz.

Siz halinizden memnunsunuz. Ama sizin üyeleriniz hiç memnun değil hallerinden. Elinizi açık Hükümetten yardım talebinde bulunuyorsunuz. Paranız var, bütçeniz var. Yurt dışına gezilere çıkmayı düşünecek kadar rahat bir bütçeye sahip olan odalarınızı üyelerinizin ali menfaatleri için neden seferber etmezsiniz.

Örneğin bankada yatan paranızı düşük faizle kendi üyelerinize niçin tahsis etmezsiniz? Üyelerinize yardım adına niçin harekete geçmezsiniz?

Çok soru sordum. Yine birileri bozulacak. Rahatsızlık duyacak.

Duydukları yerde bir daha duysunlar.

Bilsinler ki bu şehrin kumaşında hata var. Bu kumaştan bu elbise çıkmayacak. Biz söyler, biz duyarız.

Unutulmasın ki Adana uyuyor, Adana’yı yönetenler uyuyor.

Aksini söyleyen var ise önce beni ikna ederler. Oturmuşlar Ankara’yı izliyorlar, seyrediyorlar. ‘DEVLET BABA ne yapacak diye Medine Dilencisi gibi’ bekliyorlar.

Bu da benim yorumum olsun. Herkese de afiyet olsun…

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık