Edibe Gülnar

BU VİRÜS BİZE NEYİ GÖSTERDİ?


Edibe Gülnar
24 Mart 2020 Salı 05:06

Dünyayı etkisi altına alın korona virüs nedeniyle insanlar eve kapandı. Toplumdaki tüm dengeler bozuldu. Ekonomi iflas eşiğine geldi. İnsanlar ise mutsuz ve sağlık konusunda ne kadar önlem alır ise alsın başına bir şey gelecek gibi virüsten korkmaya başladı.

Şükürler olsun ki ülkemizde Sağlık Bakanlığı tüm imkânlarını seferber ederek olaya müdahil oldu. Önlemler alınınca hastalanma riski de azaldı. Bun rağmen 65 yaş ve üstü insanların virüse yakalanma riskleri fazla diyerek sokağa çıkma yasağı getirilmesi de doğru bir kuraldı.

Bu virüs olayı bize neyi gösterdi? Asıl önemli olan bu konu. Buradan çıkaracağımız derse bağlı tüm ipuçları.

Sağlığın ne kadar önemli olduğunu gördük. Evde, iş yerinde, toplum hayatında birbirimizin sağlığına gelebilecek zararlar karşısında nasıl davrandığımızı da test ettik. Bundan sonrasında nasıl olmamız gerektiğini öğrendik.

Toplumsal dayanışmanın ve birlikte hareket etme, alınan kurallara uyma eğilimlerimizi test ettik. Yok, olmaya yüz tutan bazı ana başlıklarıyla bilmemiz gerekenleri yeniden hatırladık.

Ekonominin aniden çözmesi halinde devletlerin ve fertlerin nasıl davranmaları gerektiğini test ettik. Hazır mıyız? Sorusunu yönelterek çok daha hazır olmadığımızı gördük aslında.

Sağlık konusunda ülkemizin kat ettiği mesafeyi gördük. Olması gerekenlerden hareketle eksikliklerimiz nelerdir? Sorusuna yanıt bulduk.

Sağlık çalışanlarının ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Büyük yatırımlar yapılarak her gün güçlendirilen Diyanetin yerine Sağlık konusunda biraz daha fazla yatırımın yapılmasının insanlar için önemli olduğunu gördük.

Alt alta koyarak ilerleyecek olursak bu virüs aslında bizim kendimize gelmemizi sağladı. Daha sayabileceğimiz onlarca konularda bize yardımcı olan test etmemizi sağlayan imkânları önümüze serdi.

Ekonomik tedbirlerin insanları mutlu etmediği bir ortam içindeyiz. Herkesin mutsuzluğunu bilen idarecilerin yine azınlıkların mutluluğu adına almış oldukları tedbirlerin de gözden geçirilmesine neden oldu bu virüs belası…

Gıda konusunda kendi kendine yeter ülke olarak hep yıllarca okul kitaplarında okutulan cümlelerden hareketle o kadar da kendimize yetecek kadar gıda ve tahıl üreten ekonomiye sahip olmadığımızı görmemize neden oldu bu virüs belası…

Onlarca yıl süren savaşlardan daha çok zayiat verilen bu sağlık savaşından ülke olarak yine altından kalkacak kadar dirayetli ve az zararlı bir şekilde çıkacağımıza eminim.

Allah yar ve yardımcımız olsun. Cenabı Allah bizi bu gibi belalardan korusun.

Kendinize iyi bakın, önlemlerinizi alın. Biz birbirimize lazımız.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık