SEMİH KARAKOÇ

ÇİN EKONOMİSİ VE ÇERNOBİL FACİASI


SEMİH KARAKOÇ
14 Şubat 2020 Cuma 08:40

Teyakkuza durumuna geçen dünya ülkeleri ve sağlık örgütleri korona virüs salgınına karşı seferber olurken, ABD'nin ideolojik aygıtları ise Çin'in imajını sarsan bu krizden jeo-politik rant elde etme yarışındalar bu tiyatronun başrolünde ise bildiğimiz bir isim var ABD nin başkanı. Trump’ın, “Ticaret savaşları kolay, hemen kazanırız” algısı dünya ekonomisinde öngörülemeyen sonuçlar yasasıyla karşı karşıya kalmasına ve ticaret savaşları kızışma olasılığını her geçen gün artırıyor. Yeni tip korona virüs salgınında ülkesinin sağlık paritelerine odaklanması gereken Trupm 30 Ocak'ta verdiği demeçte, "Umarım kriz Çin'deki yatırımların Kuzey Amerika'ya dönüşünü hızlandırır" diyerek hedefini açıkça dile getirdi.

İtalyan düşünür ve politikacı Niccolò Machiavelli'nin düşünceleri üzerine kurulu bir yaklaşımı benimseyenmedya organlarının 'Çin algısını ters yüz eden' krizden dolayı neredeyse bir zil takıp oynamadıkları kaldı erenlerim.
Time dergisi 17 Şubat'ta yayımlanacak sayısında "Çin'in Testi" manşetini atmış ve virüs krizini "Şi Cinping'in Çin yüzyılı hırsının önündeki en büyük tehdit" diye nitelemiş. aman ne komik Çin devletine karşı bir nefret dalgası

Diğer emperyal medya ise koro halinde 14 trilyon 550 milyar dolarlık Çin ekonomisinin alacağı darbenin sevinciyle hareket ediyor - Bir zamanlar benzer bir kaderi Rusya yaşamıştı. 26 Nisan 1986’da Ukrayna ve Belarus sınırında bulunan Çernobil nükleer enerji santralinin dördüncü reaktöründe meydana gelen patlama, 20. Yüzyılın en büyük nükleer kazasıydı. Rusya radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı. Ülke ormanlarının yüzde 40’ı kirlendi. Çernobil’in Rus ekonomisine etkisi 235 milyar dolar düzeyindeydi- Nitekim virüsü fırsat bilen ABD Savunma Bakanı Mark Esper da
Çin'in mülkiyet hırsızlığı yaptığını ve İpek Yolu projesiyle diğer ülkelere kendi ekonomik ve güvenlik politikalarını zorla dayattığını ileri sürdü.
Huawei'nin akıllı telefonları ile 5G teknolojisine karşı savaş açan ABD, 61 ülkeyi bu teknolojilere yaptırım kararı almaya zorladı.
Ancak birkaç ülke ABD'nin bu talebine boyun eğdi. Amerika ile Çin arasında başlayıp kısa sürede dünyaya yayılan ticaret savaşları 2019 yılına damgasını vurdu. Ticaret Savaşları ile başlayan süreç, uzun süredir kapalı kapılar ardında tartışılan bir konuyu da açığa çıkardı; Çin’in Amerika’yı geçerek yeni süper güç haline gelmesi...

Ticaret Savaşlarını başlatan Amerika, Çin’in robot teknolojileri, yapay zeka, 5G teknolojisine ulaşmasını engellemeyi böylece teknolojik liderliğiyle süper güç durumunu devam ettirmeyi hedefliyor.
Çin'in modern İpek Yolu olan 1 trilyon dolarlık Tek Kuşak Tek Yol projesi -2013 yılı sonrası Çin Avrupa ile olan ticaret rotası üzerinde Tek Kuşak Tek Yol projesi başlatmıştır. Tarihi İpek Yolu sınırları üzerinde bulunan bu koridor Çin ve Avrupa’yı kara yolu, demiryolu ve limanlar vasıtası ile daha hızlı bir ulaşım ağı ile bağlamayı amaçlamaktadır. Bu aynı zamanda taşıma maliyetlerinde önemli bir düşüş sağlayacaktır. Projenin Orta koridoru üzerinde bulunan Türkiye oldukça önemlidir-  ile stratejik ve siber endüstriyel kalkınmayı simgeleyen 'Made in China 2025' hamlesinden dolayı uykusu kaçan ABD, Pekin'i sarsan korona virüse bu yüzden can simidi diye sarılıyor.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık