SEMİH KARAKOÇ

ÇOCUK DOSTU ŞEHİRLER


SEMİH KARAKOÇ
23 Şubat 2021 Salı 08:24

Hiroşima’da öleli, oluyor bir on yıl kadar. Yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar.Kız Çocuğu, Nazım Hikmet tarafından yazılan ve Hiroşima’da atom bombasıyla yedi yaşındayken öldürülen bir kız çocuğunun on yıl sonraki barış çağrısını anlatmaktadır. Savaş karşıtı bir mesaj olarak birçok başarı kazanmış ve bestelenmiştir. Bu şiir, Sadako Sasaki anısına yazılmıştır... Atombombası, SadakoSasaki bir yaşındayken Hiroşima'ya atılmıştı.10 yıl sonra, Sadako lösemiye yakalandı... Turnalar katlamaya başladı, çünkü kâğıttan bin turna kuşu efsanesi der ki: Bir insan hastalanınca kâğıttan 1000 turna yaparsa, bunu gören tanrılar o kişiyi sağlığına kavuşturacaktır... Bunu bilen Sadako, hastalığını cesaretle karşılayıp turnaları katlar ve konuşur turnalarıyla: “Kanatlarınıza huzur yazacağım. Böylece tüm dünyada uçabileceksiniz.."Ama Sadako, ne yazık ki 644 (altı yüz kırk dördüncü) turnayı katlarken ölür...

Bu yazıya başlarken aklıma insanlığın kaybettiği şehir olan Hiroşima geldi. Nazım Hikmet’in bu güzel ve anlamlı şiiri kaybedenlerin yine çocuklar olduğunun en güzel ifadesiydi. Çocuklarımız ister kız ister erkek olsun hepsi bizim için candır ve her şeyden daha değerlidir. Onlara sağlıklı büyüyebileceği bir çevre yaratmak bizlerin ilk vazifesidir. Bu yüzden çocuk dostu şehir veya mahalleler inşa etmek tüm yerel yönetimlerin birinci vazifesi olmak durumundadır.

Karbon ayak izimizi azaltmak

“Şehir, çocuk ve oyun” gündelik hayatta bu üç kavramı birbiriyle buluşturmak giderek güçleşiyor. Şehirler sadece çocuklar için değil büyükler için de giderek yaşanmaz hale geliyor. Hızla betonlaşan ve plastikleşen kentlerde ‘oyun’ ise ancak belirli sınırların içine hapsedilmiş olarak var olabiliyor çocuğun dünyasında.“Oynamak çocuk için bir ödül değil, onun en önemli işidir, zihinsel ve bilişsel gelişimi için çok önemli bir ihtiyaçtır.” Şehirlerin büyürken, çocukların sağlıklı büyümesine imkân sağlayacak ortamlar giderek yok oluyor. Şehir büyüdükçe çocuk için ayrılan alan küçülüyor.Öncelikle çocukların oyun oynayabileceği, katılabileceği sağlıklı ve güvenli mekânları oluşturmak gerekiyor.En savunmasız sakinler olan en küçük çocuklarımız için toplum direncini güçlendirmeye odaklanmış, kapsayıcı ve eşitlikçi bir şehir planı oluşturmak ne kadar ihtiyaç? Mahallenizdeki oyun parkları çocuklar için ne kadar güvenli? Engelli çocuklar için ne kadar kapsayıcı mesela? Ya da parklar yağışlı havalarda kullanışlı mı? Çocukların da yaşayacakları, öğrenecekleri, keşfedecekleri ve oynayabilecekleri güvenli yerlere ihtiyacı var.Her yaştan insanın sosyal, duygusal, entelektüel ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılayan şehirler tasarlama kavramı, yıllardır savunduğum bir kavramdır.

Yukarıda yayınlanan resim Çukurova Mahallesi, 85109 sokakta çekilmiş. Çocukların oynayacağı bir alan yok maalesef. Yollar yol değil, parklar park değil, bu ayıp Toroslar belediyesine yeter de artar bile. Defalarca ikaz etmeme rağmen artık bu kurumdan ümidini kesmiş biri olarak modern çocuk dostu şehir inşa etmek için Mersin Belediyesini göreve çağırıyorum. Lütfen, gelecek nesillerimizi güzel parklar, yaşanabilir yeşil alanlar ve yollar yapın, prosedürlere takılıp kalmayın, cesaretli olun. Tıpkı şairin dediği gibi; Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum, Derlerse ki bu işler bir şeye yaramaz, De ki bütün işe yarayanlar, İşe yaramaz sanılanlardan çıkar"

Topluluklar ve yerel yönetimler, çocukların ihtiyaçlarını karşılayan bir kentsel peyzaj oluşturmak için birlikte çalıştıklarında, sonuç, genç nesil için daha güvenli bir ortam ve genel olarak daha başarılı ve gelişen bir şehir olabilir. Ben bu konuda çok iyimserim, yakın zamanda şahsımı arayıp ilgilenen MersinB.B ulaşım dairesi başkanlığından Ömer kardeşim, bu heyecanımın yaşama geçmesi için adeta moral motivasyon oldu. Çocuk dostu şehirler, oyun alanları inşa ederek, farklı yaş grupları için topluluk etkinliklerine ev sahipliği yaparak ve hala çok büyük ümit beslediğim M.B. Belediyesi bu çabaları destekleyebilir. Sayın Vahap Seçer başkanım sesime kulak verin beni duymak çocukların sizi ne kadar sevdiğini anlamaktır. Saygılarımla arz ederim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık