ADNAN DİNİBÜTÜN

EMEKLİNİN ÇİLESİ


ADNAN DİNİBÜTÜN
21 Kasım 2020 Cumartesi 08:28

Her çalışan emekli olup rahat etmek ister. Yıllarca çalışıp yorulan emekli maaşa bağlanıp huzur bulmak, torunu ile birlikte güzel vakitler geçirmek ister.

Bizim ülkemizde tam tersi oluyor aslında. Emekli olan kişi dışarıda başka bir işte çalışarak emekli maaşı ile geçinemediğinden paraya ihtiyaç duyduğundan dolayı da yine rezilliğin içinde sürünüyor.

Kişi başına düşen milli gelirde çok gerilerde olan Türkiye’de emeklinin çilesi ne yazık ki bitmiyor. Emekli olduktan sonra zaten sağlık sorunlarınız başlıyor. Bazen sağlık için dahi emekli paranız yetersiz kalıyor.

2000 yılından önce emekli olan kişilere intibak yasası ile hakları iade edildi bu ülkede. Ne yazık ki sonrasında emekli olanların hakkını gasp ettiler adeta. Emekliler yargıya gitti. Yargı da ‘bu yetki hükümette’ diyerek karar verdi. Böylelikle ortada adaletsiz bir durum duruyor. 2000 yılı öncesinde emekli olanlar ile sonrasında emekli olanlar arasında ciddi bir gelir ayrımı ve uçurumu söz konusu.

Bu adaletsizliği çözmek adına söz verenlerin de sözünde durmaması nedeniyle emekli iyice mağdur oldu. Düşünebiliyor musunuz bin beş yüz lira emekli maaşı ile insanlara ev geçindir diyorsunuz. Bu ülkenin ekonomisinden sorumlu olanlara bin beş yüz lira verelim. Bakalım geçinebilecekler mi? Yoksa sonrasında açlıktan rezil olduklarına dair feryatlarını yükseltecekler mi?

Hayatın zorluklarının tamamını çalıştığı 25 yıllık sürede yaşayarak gören emekli, huzuru bulmak adına emekli olduktan sonra daha da rezil olunca kime ne söyleyeceğini bilmiyor. Söylese de kimse sesini duymuyor.

Bu ülkede 13 milyon emekli var. Bu 13 milyon tek vücut olsa inanın emeklinin hiçbir sorunu kalmaz. Haklarını sökerek alırlar. Çünkü siyaset yapanlar emeklinin oyunun karşısında duramaz. Ne yazık ki emeklide bölünmüş durumda ve hakkını arayamaz durumda.

Emeklinin çilesine vurgu yaparak ülkeyi yönetenlerden hassaten rica ediyorum. Emeklinin sesine kulak verin. İntibak yasası konusunda sözünüzün arkasında durun. Hadi şimdi pandemiyi bahane edebilirsiniz. Yarın geç değil.

Ne olur bu ülkenin emeklisine güzel günler yaşatın. Bu da sizin elinizde.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık