Özcan Aladağ

ESKİ VEKİL YENİ VEKİL…


Özcan Aladağ
22 Mayıs 2020 Cuma 00:12

Adana için hep “garip bir şehir, gizemli bir kent” diye hitap ederim. Düşüncem odur ki, kentte her kesimden insan yaşıyor. Değişik alt kültürlerden gelen ve siyasi ayrışmaları da Türkiye’nin mozaik yapısı olarak da gösterilebilecek bir şehirdir Adana…

Hal böyle olunca böylesine gizemli şehrin gizemli milletvekilleriyle de yerel siyaseti takip eden ve yazan bir gazeteci olarak çalışmak durumunda kaldık.

Eski vekilleri, yeni vekilleri görüp yaşıyoruz. Eskimeyen vekillerimiz de var elbette. İz bırakan, isminden saygı ile söz ettiren vekillerimiz.

Hayatımın çocukluk yıllarından başlayarak siyasetin konuşulduğu, yaşandığı bir evde geçmesinden ötürü tabiri caizse ‘siyasetle yattık, siyasetle kalktık’ desem hiç abartmamış olurum.

Hasan Aksay’ın milletvekilliği döneminde Rahmetli babamın da siyasetin bir köşesinden tutup bizlere de bulaştırdığı o günlerdeki milletin vekillerini de gördüğüm ve yaşadığım için bugünkü vekiller ile kıyaslama imkânı da bulabiliyorum. Gazeteci olarak da 8 dönem milletvekilleri ile çalışma, siyasetçi gazeteci ilişkilerini götürme fırsatım oldu.

Adana’dan milletvekili olup Adanalı olmayan vekiller ile mesleğimizi birlikte götürme imkanı bulduk.

Adana Milletvekilliği sona erdikten sonra gelip Adana’ya selam dahi vermeyen vekilleri gördük, yaşadık.

Bugün caddede, sokakta yürür iken Adanalıların ‘şu insan da milletin vekilliğini yaptı’ diyerek dikkat kesilmedikleri isimleri de görüyoruz.

Şunu söylemeye çalışıyorum. Milletin vekili olmak şimdileri çok kolay. Yeter ki genel başkanlara yakın ol, genel merkezlerin emir eri ol. Bir şekilde vekil yapılırsınız.

Önemli olan sizin halkın yanında vekil olabilmenizdir. Bunu başarır iseniz, halkın yanında iz bırakan isim olursanız vekilsinizdir.

Bütün bunları niçin anlatıyorum. Lafı döndürüp dolaştırmaya hiç ama hiç gerek yok.

İktidar partisinden Adana Milletvekilliği yapmış bir isimi sosyal medya üzerinden takip ediyorum. Bu arkadaş Adana Milletvekilliğini ‘Adanalı olmamasına karşın genel merkezin ataması nedeniyle yaptığı için’ şimdileri tuzu kuru ve aldığı maaş ile işine bakıyor(!)

Sosyal medya da atlamadığı, yetişmediği, onu bunu paylaşmadığı, yorum getirmediği bir konu kalmadı(!) Maşallah her yere yetişiyor…

Milletin vekili iken bu kadar atak davranmayan arkadaş şimdileri bilmediği konularda dahi ahkâm kesmeye başladı. Dikkatle takip ediyorum. Hatta bazı paylaşımlarının altına yorum yapıyor, özelden kendisine de twit gönderiyorum.

Bir gün olsun yorumlarıma yanıt vermedi, veremedi.

Hoş, verecek durumda da değil. İktidarın tüm hizmetlerini ve yetkililerinin açıklamalarını gerek canlı, gerekse de normal paylaşımlarla sanki bir trol gibi hareket eden bu milletvekili kardeşimiz vekilliği döneminde ne yaptı? Diye kendisine de soru yöneltip merakımı gidermek istedim.

Bu kentte yerel gazete çıkaran ve yıllarca gazetecilik yapan, siyaset yazan bir kişi olarak 5 yıl milletvekilliği yapan bu arkadaşımızın bir gün olsun elini sıkmadım, tokalaşamadım. Gazete bürosuna ve cemiyete ziyarete gelip gazetecileri de etrafında toplayıp bir bardak çay içtiklerine şahitlik etmedim.

Adı vekildi…

Kendisi ise genel merkezin kadrolu elemanı…

Bu halk böyle vekilleri hak etmiyor elbette.

Şimdileri vekillik yapan arkadaşlarıma gelince… İçlerinde ‘işte budur’ dediğimiz vekillerimiz de var. Adana ile ilgisi olmayan vekillerimiz de var…

Yani değişen bir şey yok…

Bu gidişle değişeceği de yok.

Küçükdikili’den araçla yola yaya olarak bırakıp bir adres tarif etseniz şehir merkezinden o adresi bulamayacak milletvekili var Adana’da…

Bu ayıp sanırım bize de yeter, partilerin genel merkezlerine de…

Yerel gazeteler olarak korana virüsü nedeniyle çektiğimiz sıkıntıları biz biliriz. Bu kadar sorunun içinde yoğrulur iken bu adres bulma özürlüsü vekillerimizden haliyle de medet ummuyoruz.

Biz bize yeteriz…

Siz de birbirinize…

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık