SERAP BAŞKAN

ESNAF KİRA İNDİRİM TEŞVİĞİ İSTİYOR


SERAP BAŞKAN
23 Mart 2020 Pazartesi 08:23

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan COVID-19 salgını tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturdu, oluşturmaya da devam ediyor.

Salgından dolayı dünya ekonomisi de çok farklı ve ciddi bir arz ve talep durması ile karşı karşıya. Hatta ekonomide durgunluğun krize dönüşmesi söz konusu.

Birçok ülke bütçe açığı kısıtlarını bir kenara bırakarak ardı ardına büyük destek paketlerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da 100 milyar liralık destek paketini açıkladı.

Paket sektörlerin taleplerinin bir kısmına cevap verdi. Bir çok kesim önlemlerin her gün değişen koşullar da dikkate alınarak güncellenmesi gerektiğine inanıyor. Güncellenmeyi bekleyen kesim ise işyeri kiracıları.

İşyerlerinin yüzde 85’i kiracı konumunda. Bundan dolayı işyerlerine kira desteği sağlanması çok önemli. En azından kira stopajının bu dönemde kaldırılması veya kira indirim teşviki gerekli. Kiracı konumundaki küçük esnaf devletimizden bunların yapılmasını acil olarak bekliyor.

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF), bünyesinde olan alışveriş ve yaşam merkezleri de kira alınmaması konusunda ilk adımı attı.

Perakendecilerden kapalı kaldığı dönem boyunca kapanan işletmelere kira faturası düzenlenmemesi ve kira alınmaması yoluyla destek olacaklarını belirtmişler. Çokta iyi etmişler ve oldukça yerinde bir karar. Şimdi bu yöndeki karar eğlence sektöründeki işyeri sahiplerinden bekleniyor.

Bu konuda işyeri sahiplerine de büyük görevler düşüyor. İşyerleri kapalı olduğu süre zarfından kira almamalı hatta kira ücretlerine zam yapmak yerine indirime gitmeliler. İşyeri sahipleri, kiracılarından bunu çok görmemeli.

 

 

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık