SERAP BAŞKAN

ESNAFIN DERT AYI GELİYOR


SERAP BAŞKAN
14 Eylül 2020 Pazartesi 08:11

Pandemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkili olmaya devam ediyor. Başta ülkemiz olmak üzere diğer tüm ülkeler virüsün artmasını önlemek için tedbirler üretmek için yoğun çaba sarf ediyor.

 

Eknomileri derinden etkileyen Pandemi sürecinde en çok mağdur olan kesimde esnaf ve sanatkârlar oldu. Türkiye ekonomisinin temel direği olarak adlandırılan küçük esnaf bu süreçte ayakta kalmak için yoğun bir çaba harcadı, harcamaya da devam ediyor. Pandemiden dolayı kapalı olduğu süreçte kazancı hiç olmayan esnaf, kontrollü şekilde açıldıktan sonra da eski kazancına ulaşamadı.

 

Yani normale dönüşü bir türlü sağlayamadı. Esnafın büyük bölümü işyerlerini açmasına karşın eskisi kadar artık kazanamıyor. Cirolara yüzde 100’ün üzerinde düştü. Halen yüz binlerce kişinin ekmek kapısı olan kahvehaneler de oyun yasak, sadece çay satışı ile istenen cirolara ulaşılamıyor. Okul kantinleri açılacak mı? Açılmayacak mı? Belli değil. Servisçilerin durumu da aynı keza belirsiz.

 

Halk Bankası aracılığıyla esnafa 6 ay ödemesiz kredi kullandırıldı. Nisan ayında tam bir milyon esnaf işletme kredisi çekmiş. Bu kredilerle esnaf ancak geçmiş dönemden kalan borçlarını kapatabildi. Ertelenen kredi, KDV, SGK ve Bağ-Kur gibi borçlarının ödeme zamanı ekim ayında geliyor.

 

Esnafın hal ve durumu böyle iken kira, faturalar, vergiler, prim ödemeleri, kredi ödemeleri arttı ve bu borçların ödenmesi imkansız dönüştü. Esnafın bunları ödeme gücü yok. Esnaf bu borçları için yeni bir destek paketinin hazırlanmasını istiyor.

 

Esnaf çektiği kredilerin faizlerinin silinmesini, yeniden bir kredi desteği verilmesini, yılsonuna kadar da mevcut borçların ertelenmesi bekliyor.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık