SERAP BAŞKAN

ESNAFTA İKİNCİ DALGA KORKUSU


SERAP BAŞKAN
12 Ekim 2020 Pazartesi 08:11

Daha birinci dalga korkusunu atlatamayan ve ciroları yüzde 100’ün üzerinde düşen küçük esnafta kış mevsimine girilmesiyle birlikte ikinci dalga korkusu yaşanmaya başladı.

Küçük esnafın nabzını tutan ‘Türkiye Geleneksel Kanalın Nabzı: REM Esnaf Barometresi’nin Eylül 2020 dönemi sonuçlarına göre, Covid-19 salgınında endişeli esnaf oranı yüzde 72’ye ulaşarak salgının yoğun yaşandığı dönemdeki seviyeye yükseldi.

Rapora göre, salgında 2. evre olarak adlandırılan bu dönemde vaka sayılarının 2 dönemdir yüksek seviyede devam etmesi esnafın endişe seviyesinin artmasında etkili olmuş. Veriler endişenin gelecek dönemlerde de süreceğini gösteriyor.

Vaka sayılarının 2 dönemdir yüksek seviyede devam etmesi ve salgının başında olduğu gibi toplumsal tedbirlerin alınmaması esnafın endişe seviyesinin artmasında etkili olmuş.

Küçük esnafta nasıl ikinci dalga korkusu olmasın ki! Esnaf pandemi döneminde vergi, SGK primi, elektrik, su, doğalgaz, kira gibi borçlarını ödeyemedi. Bu borçlar her ne kadar ertelense de iş yapamayan esnafı için bu borçlar ödenemez bir noktaya ulaştı.

Yaşanan borç sorununu aşabilmek ve olası hacizlerin önüne geçebilmek için vergi, prim, elektrik, su, doğalgaz gibi borçların yeniden yapılandırılmalı. Aksi takdirde durum hiçte iç açıcı değil. Devlet büyüklerinin dillerinden düşürmediği ‘’Esnaf ekonominin can damarı’’ sözü de artık mazide kalmak üzere. Ekonominin can damarına bu destekler acilen verilmeli yoksa ikinci dalgaya bile gerek kalmadan iflaslar çığ gibi artacak.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık