ÇGC
Edibe Gülnar

FIRSATÇILARA BİR ŞEYİN OLDUĞU YOK


Edibe Gülnar
5 Ekim 2018 Cuma 11:05

Dolar konusundaki akıl almaz yükseliş ve ortaya çıkan döviz kuru artışı sonrasında piyasaya biliyorsunuz fırsatçılar çıktı. Her şeye akıllarının estiği ölçüde zam yaptılar.

Fiyatlarını artıramadıkları malların da gramajlarını küçültüp âdete gizli zam yaptılar.
Aklınıza ne geliyor ise zamlandı. Aslında zam gelmedi, fırsatçılar sahneye çıktı.

Hamura dolar zammı, ete dolar zammı, tuvalet kâğıdına zam geldi!

Sayın Cumhurbaşkanımız da televizyon ekranlarından halka seslenip ‘bu konuda fırsatçıları görür iseniz derhal zabıtalara bildirin’ dedi. Lakin zabıtaların da gücü yetmiyor bu fırsatçılara.

İşin özüne bakacak olursanız fırsatçılara bir şeyin olduğu da yok. Onlar istediklerini istedikleri ortamda gerçekleştirip vatandaşın hakkını arayacağı saate kadar zaten yüklerini tutuyorlar.

Ne zabıtaların gücü yetiyor, ne de başkalarının.

Memlekette esnaf kalmamış diyeceğim şimdi bileri rahatsız olacak. İnanın bu memlekette esnaf kalmamış. Esnaf adeta iş yerine birisi girse de ondan nasıl faydalansam diye düşünür hale gelmiş.

Yok esnaf yok oldu, bitti, inim inim inliyor edebiyatları da aslında geride kalmış.

Çıkın piyasaya, size zarar vermeyen, sizi bir şekilde rahatsız etmeden işini hakkaniyetle yapan kaç tane esnaf bulabilirsiniz!

Bir de böyle bir durum var. Fırsatçılar da büyük esnaf, küçük esnaf veya orta ölçekli satıcılar…

Kadın olmam dolayısıyla mutfaktaki yangını en iyi bilen benim. Mutfak yangın yeri gibi olmuş. Tüpünden tutun da ekmeğine varana kadar her şey zamlandı. Enflasyon, devalüasyon ne ararsanız var memlekette.

Fırsatçıların o kadar ar damaları çatlamış ki ellerinde biraz daha fırsat olsa kazığın büyüğünü vatandaşa gösterecekler. Şimdilik sınırlı kazıklar ile idare ediyorlar.

Semt pazarlarında domatesin kilosu 5 lira…

Domatesi yerinde 1 liraya alıyorlar. Size gelene kadar da o kadar fırsatçı var ki onlarda bu işlerden nemalanarak geçim sağlıyorlar.

Kimsenin bunu düzeltmeye de kararlılığı yok, isteği yok.
Ne olacak bu memleketin hali…
Gelende aynı, gidende aynı misali…

Altta kalanın canı çıksın misali… Siz eğer bunun düzelmesini bekler iseniz benden size söylemesi kim gelirse gelsin, hangi iktidar gelir ise gelsin aç gözlü ve düzenbazların sonu kesilmiyor, hatta giderek artıyor.

O halde tırnağınız var ise başınızı kaşıyın…

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık