SERAP BAŞKAN

Gereksiz yere korna çalmayın


SERAP BAŞKAN
8 Ekim 2019 Salı 07:51

Büyükşehirlerde yaşadığımız için hemen hemen hepimiz ya sürücü, ya yaya ya da yolcu olarak bir şekilde trafikte oluyoruz. Trafikte olduğumuz süre içerisinde ister istemez her an değişik olaylarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunların en kötüsü de elbette trafik kazası. Trafik kazasından hepimizi Allah korusun.

Burada değişik bir konuya trafikte sıklıkla maruz kaldığımız korna çalma konusuna değinecem. Saatlerce trafikte seyreden şoförler ile sürücülerin gereksiz yere korna çalmaları inanın artık biz vatandaşları bıktırdı. Bıktırmasının yanında çıldırtacak duruma geldi.

Trafikte dört bir yandan, gece-gündüz fark etmeksizin her an çalınan korna sesleri hem sürücü hem de yayalarda psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açıyor.

Gereksiz yere çalınan kornalar bebekleri uykularından uyandırır, hasta insanları ise rahatsız eder. Sınavlarda öğrencilerin dikkatini bozar. Acemi sürücüleri strese sokarak kaza yapmaları riskine yol açar.Agresif bir iletişim tarzı olduğundan sürücüler arasında tartışma ve kavgalara sebep olabilir.Yayaları zor durumda bırakır. Yaşlıları rahatsız eder. Bu tür örnekleri daha da çoğaltabileceğimiz gibi bir de bunun sağlık boyutu var.

Uzmanların bir çoğu korna sesine maruz kalanlarda strese yol açtığını, işitme kaybına yol açtığı gibi uyku bozukluklarına da neden olabildiğini dile getiriyorlar.

Şoför ve sürücü kardeşlerim, tüm bunları düşünerek gereksiz yere korna çalmayın. Gereksiz yere çalanları da mümkün olduğunca uyarın.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık