ÇGC
ÖMER ALPDOĞAN

HDP'den demokrasi dersi


ÖMER ALPDOĞAN
13 Nisan 2019 Cumartesi 09:06

Kazandığı 4 belediye, adaylarının KHK ile atıldıkları gerekçesiyle elinden alınıp sandıktan ikinci çıkan başka partilerin adaylarına verilen Halkların Demokratik Partisi, Muş'ta hem YSK'ya hem diğer partilere adeta demokrasi dersi verdi..

YSK'nin seçimi kazanan aday değil, ikinci gelen adaya mazbatayı vermesinden en fazla olumsuz etkilenen HDP, aynı durumda kendisine geçen belediye başkanlığını reddetti..

Muş'un Bulanık İlçesine bağlı Rüstemgediği beldesinde, bizim Kozan'da yaşanan durumun aynısı yaşandı..

YSK, adli sicili gerekçe göstererek yüzde 40'la seçimi kazanan Nihat Atlı'dan başkanlığı  alıp sandıkta fark yiyen Saadet Partisi Kazım Özgan'a verdiği gibi, Rüstemgedik'te yine adli sicili gerekçe gösterip CHP'li adaydan başkanlığı aldı ve mazbatayı sandıktan ikinci çıkan HDP adayına verdi..

YSK kararının hemen ardından, HDP Genel Merkezi yaptığı açıklamayla YSK'nın Rümtemgediği'nde verdiği mazbatayı reddetti..

HDP Genel Merkezi, YSK'nın verdiği mazbatayı "ilkesel olarak kabul etmediğini" açıkladı ve seçimlerin yenilenmesini istedi..

HDP, halkın seçtiğini YSK bu şekilde iptal edilemez, Bu seçim yenilenmelidir" dedi..

HDP'nin adayı Salih İlhan, ilçe seçim kuruluna başvurarak mazbatayı alınca bu kez HDP Genel Merkezi, mazbatayı reddetme kararının arkasında durduklarını belirtearek, adı geçen siyasetçiyi derhal ihraç istemiyle disipline sevketti.

Yeni bir demokrasi dersi verdi..

Koltuğun değil demokrasinin daha değerli olduğunu cümle aleme gösterdi..

HDP'nin ilkesel olarak, halkın seçtiğini YSK'nın iptal edip seçimi kazanmayana mazbata vermesine karşı çıktığı Rüstemgediği'nde iki aday arasındaki durum Kozan'daki gibi çok açık da değil..

HDP adayı Salih İlhan, Kozan'da yüzde 40'la seçilen Nihat Atlı'nın yerine YSK'nın verdiği mazbatayla oturacağını açıklayan ve seçimde yüzde 20 oy alan sandık mağlubu Kazım Özgan gibi sandıkta heazimete de uğramamış..

Rüstemgediği'nde CHP'nin adayı Fikreat Hamarat yüzde 41,99 oyla başkan seçilmiş.

HDP'nin adayı Salih İlhan ise yüzde 40.11 ile sandıktan ikinci çıkmış..

Aradaki fark sadece yüzde 1,88..

HDP, yüzde 1,88 fark ile kaybettiği seçimde YSK'nın verdiği mazbatayı reddederek demokratik tavır sergiliyor, demokrasi dersi veriyor..

Saadet Partili Kazım Özgan, yüzde 20 fark yediği Nihan Atlı'ndan YSK'nın alıp kendine verdiği başkanlık koltuğuna oturacağını açıklıyor..

Şimdi sorsan demokratik bir insan olduğunu söyleyecek Kazım Özgan ve Saadet Partisi keşke YSK'nın Kozan halkının iradesini yok sayan kararını HDP'nin Rüstemgediği'nde reddederek, Adana ve Kozan halkına, Türkiye'ye ilkeli siyaset ve demokrasi dersi vermenin gururunu yaşatsaydı!..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık