SEMİH KARAKOÇ

HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK


SEMİH KARAKOÇ
30 Temmuz 2020 Perşembe 08:08

Sizlere dürüst olacağım. Gelecekte eski normale asla geri dönüş olmayacak. Bu sabah son dakika haberlerinde okuduğum, Dünya Sağlık Direktörüne ait bu sözler maalesef şahsımda şok etkisi yarattı. Virüs bir numaralı halk düşmanı olmaya devam ediyor. Ama bir yol haritamız mutlaka var. Kendi sağlıklarını korumak için saatlerce tulumların içinde terleyen ve hatta savaştıkları düşmanı anlamak için dirayet gösteren muhteşem sağlık ordumuz.

Kurum olarak içinde bulunmaktan gurur duyduğum sağlık camiasında tüm birimlerde ki arkadaşlarım ile amansız bir şekilde mücadele ettiğimiz ne menem olduğu hala anlaşılamayan bu hastalıkta hala vakaların sıfırlanması adına hala çok kararlıyız. Sağlık bakanlığımız; vakaları bulmak, izole etmek, yüksek test oranlarına ulaşmak, pozitif vakaların tedavisini yapmak, temaslı olanları izlemek ve karantinaya almak için kapsamlı bir strateji izledi ve virüsü çok şükür başarılı bir şekilde bastırabildiler.

Korona virüs hakkındaki haberler, bazı insanları çaresiz hissettirebilir, çünkü yapabileceğimiz en kötüsünü beklemek dışında bir şey yok. Ama bu doğru değil. Aslında, etrafınızdakilere ve kendinize yardım etmek ve gerçekten bir fark yarattığınızı hissetmek için yapabileceğiniz birçok eylem var. Bazen endişe yaratan durumlarda, yardım etmek için harekete geçiyormuş gibi hissetmek büyük bir fark yaratabilir. Tüm ülkemizde ki şehirler düzeyinde “evde kalın” çağrıları karşısında bile, evden ayrılmak için kabul edilebilir bazı nedenler de dâhil olmak üzere yapabileceğiniz çok şey var. Sizler; fiziksel uzaklaşma, el yıkama, maske takma, öksürük görgü kuralları ve hasta olduğunda evde kalma gibi temel halk sağlığı ilkelerine uyarsanız yukarıda ki tabloda ülkemiz belki de hiç olmayacak.

Rutinimiz haline gelen hastalık ile ilgili binlerce haber yapılıyor. İçinizi daha fazla karartmak istemem Alplerim. Hangi gazete veya haber sitesine girerseniz son gelişmeleri anında takip edebilirsiniz. Yazmak ve araştırmak hayatımın önemli ritüelleri ama bir tatlı belam daha var artık. Binamıza yönetici oldum. Sormayın gitsin! Öyle zor bir iştir ki bu erenler.

Madem bu belaya sarıldık, en doğru şekilde yapalım dedik ve hemen işe koyuldum. Binamızı proje bina yapacağım inşallah. İlk olarak bayan bir bina görevlisi buldum. İnsanlar çok memnun kaldı, galiba bazı gereksiz tabuları yıktım onların kafasında. Bununla biter mi sandınız! Tabii ki hayır.. Şimdilerde amellerinde başarılı birçok insan ile tanıştım, İç Anadolu’nun incisi, güzel şehrimin güzel insanları. Mesela kurumsal bina yönetimlerinde eğitim ve sertifika verecek hala gelen Mehmet Dinçsoy ve ekibi, elektrik işlerinde Murat kahraman kardeşim, demiri sanata dönüştüren Âdem Demiröz kardeşim.

Şimdilerde aklımda ülkem adına başka bir proje var. Kenarda köşede kalmış kitaplarımı kurduğum bir ekip ile kamp usulü Ege ve Akdeniz’de insanlarımız ile buluşturmak. İnşallah başarılı olursam bir hayır kurumuna gelirini vakfedeceğim. İnşallah bir yiğit çıkarda şu minnacık kamp maliyetlerinden bizi kurtarır. Ben çadır ve kamp malzemelerini az çok tedarik ettim. İhtiyacım bir kiralık araç ve yakıt.. Ama umutlarım tükenmiş değil, araç kiralama sektöründe zor bir süreci dirayetle atlatmaya çalışan Salih Erçel gardaşım var eyvallah.

Ayrıca korona virüs ile mücadelemizde bir e-kitap çalışması yapıyorum. Bazı bitkileri kendi üzerimde denedim. Direnç geliştirmek anlamında çok önemli bir doğal besin var. Şimdi bunu burada söylemeyeyim, kitabımda tüm sırlar olacak. Eğer doğa anamıza güvenirsek o bizi bu kara illetten mutlaka kurtaracaktır. Aklıma gelmişken dünya sağlık direktörüne bir çift lafım var. Ümitsizlik diyarına gitme, umutlar var. Karanlığa kapılma, güneşler var.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık