ÇGC
SERAP BAŞKAN

İMAR BARIŞINDA SON 20 GÜN!


SERAP BAŞKAN
11 Ekim 2018 Perşembe 08:15

Bilindiği gibi 8 Haziran’dan itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ‘’İmar Barışı’’ uygulamaya konulmuştu. O tarihten bu yana bu uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşlar, e-devlet üzerinden başvurularını yapıyorlar.

Bakanlık tarafından en son 19 Ağustos’ta yapılan açıklamada uygulamadan yararlanmak isteyenlerin sayısı  4 milyon 141 bin 52'ye ulaştı.

Bu başvurulardan 3 milyon 654 bin 601'i konut, 376 bin 27'si ticari yapı, 110 bin 300'ü tarımsal yapı ve 124'ü güneş enerjisi santrali için yapıldı.

Bu kapsamda 306 bin 399 yapı kayıt belgesi verilirken, vatandaşlarca belge bedeli olarak 1 milyar 643 milyon 280 lira ödeme yapıldı.

Bu satırın yazarları olarak 20 Temmuz’da konuyla ilgili yazı yazmış başvurular sırasında yapılan yanlışlıkları dile getirmiş ve vatandaşları uyarmıştım.

Artık İmar Barışı’nda bugün itibariyle son 20 güne giriyoruz. Gözlemlediğim kadarıyla yapılan başvurulardaki yanlışlıklar halen devam ediyor. Herhangi bir uzmandan yararlanmayıp direkt kendisi başvuran bir çok vatandaşımızın ileride yine aynı sorunlarla karşılaşacaklarını ben değil, konunun uzmanları söylüyor.

Başvuruda son günler yaklaşırken,  20 Temmuz’daki yazımı tekrar yayımlayarak başvurmadan önce neler yapılması gerektiği konusunu bir kez daha dikkatinize sunuyorum.

‘’Uzmanlar, İmar Barışı düzenlemesine başvurularda en çok hataların binanın oturumu, kat sayısı ve katların metrekaresinin yanlış ölçülmesinden kaynaklandığını belirtiyorlar. Oysa en önemli konu belge alınacak binanın oturumunun, kat sayısının ve katların metrekaresinin doğru ölçülmesidir.

Örneğin, zemin katlar,  birinci kat zannedilerek hatalı başvuru yapılıyormuş. Bu da başvurunun tamamen ileride iptaline yol açıyormuş. Mesela bina bir katı bodrum olmak üzere toplamda 5 kat is, başvurucular zemini birinci kat sayarak bodrumla birlikte binayı 6 kat olarak belirtiyormuş. Bu durumda hem fazla harç ödüyorlar hem de doğru beyanda bulunmamış oluyorlar.

Yukarıda yazdıklarım başvuruda en çok yapılan hatalar.  Hatalarla karşılaşmamanız için öncelikle sağlıklı yapmanızda fayda var.  Yani bir uzmandan destek alın.  Böylece yararlanın. İleri ki aşamalarda karşınıza gelebilecek yanlışlıkları şimdiden gidermiş olun.

Son günlerde İmar Barışı konusunda vatandaşa ücret karşılığında yardımcı olacak Yapı Denetim Firmaları harekete geçmiş durumda. Zemin hazırlama haritası, mimari proje, kat mülkiyeti kurumu konularında verilen teknik hizmetlerin elbette bir bedeli var.

Merak edip konuyla ilgili bu firmalardan bilgi almak istedim. Ulaştığım bir firma, binanın kadastroya işlenmesi konusundan, lisanslı harita mühendislerinin plan ölçümüne, kat irtifakına varana değin yapılması gereken uygulamalardan bahsedip 100 m2 oturum alanlı bir binanın zemin artı iki kat olarak maliyetinin yaklaşık 12 bin lirayı bulacağını söylediler.

Her katın ayrı cins tespitinin yapılarak tapu işlemlerinin de çıkarılması halinde bu maliyetin toplamda 25 bin liraya kadar ulaşacağını hesaplayarak önümüze koydular.

Sizin anlayacağınız birkaç kelime ile ifade edildiği gibi internet ortamında yapılan başvurular ile iş bitmiyor. Kaldı ki m2 bazında eksik yapılan başvurular dahi önümüzdeki süreçte sıkıntı yaratabilecek duruma geliyor.

Yapılacak başvuruların ‘bir bilene’ sorularak yapılmasında yarar var diyorum.

Unutmayın ki son başvuru tarihi 31 Ekim

Aman dikkat…’’


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık