Edibe Gülnar

KADIN CİNAYETLERİ SORUNU


Edibe Gülnar
31 Temmuz 2020 Cuma 00:02

Yıllardır kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi adına alınan önlemler maalesef sorunu çözemedi. Her şeye rağmen kadın cinayetleri aralıksız olarak sürüyor.

Bu istenmeyen olayları önlemek adına hükümetler çeşitli önlemler alıyorlar ama yine de sorunu çözemiyorlar. Biraz da eğitim meselesi gibi geliyor bu sorun bana.

Dün yine Türkiye bir kadın cinayeti ile sabaha uyandı. Niğde’de Burak K. İsimli bir kişi eski eşi Süheyla Yılmaz’ı bıçakladı ve öldürdü. Eski kaynanası ve kayınbabasını ise ağır yaraladı.

Gerekçe nedir diye soracak olursanız bir ceviz kabuğunu doldurmayacak nedenler…

Böyle mi olmalı!

İki medeni insan gibi nasıl masaya oturup nikâh kıyarak evliliği gerçekleştiriyor iseniz ayrılmayı da medeni insan gibi becermek gerekiyor. Bu nedenle kadın cinayetlerinin temelinde eğitim sorunu var. Bu konuda Türk toplumunun biraz daha eğitilmesi, ilkokuldan başlayarak çocuklarımıza kadın cinayetlerinin istenmeyen, olmaması gereken bir olay olduğunu çocuklarımıza, gençlerimize çok iyi anlatarak izah etmeliyiz.

Toplumun ekonomik durumunun da bu cinayetlerde önemli bir neden teşkil ettiğini düşünüyorum. Geçim sıkıntısı sonrasında dağılan yuvalardan sonra ortaya çıkan cinayetlerin de olumsuzluğunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu konuda da ekonomiyi düzeltmek yine hükümetlere düşüyor.

Bir kadın olarak kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi adına STK’larda görev yaptığım dönemlerde sürekli konuyu gündeme getirerek sıcak tutmaya çalıştım. Ekonomileri oldukça kötü olan ailelere de maddi ve manevi yardımların yapılması adına çeşitli aktivitelerde görev aldım.

Bundan sonra da almaya devam edeceğim.

Yüreğimiz yanıyor elbette bu istenmeyen olaylar karşısında. Bir canın yok olması, evlatların yetim kalması, suçu işleyenlerin cezaevinde yıllarca ömrünü çürütmesi bütün bunlar doğru bir olay değil. İstenmeyen görüntüler.

Kadın cinayetlerinin önlenmesi konusunda toplum olarak harekete geçmemiz gerekiyor. Bize düşen görevi de bir basın mensubu olarak yerine getirmeye hazırız diyelim ve bu vesile ile Kurban Bayramınızı da en samimi duygularımla kutluyorum.

İyi bayramlar…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık