SEMİH KARAKOÇ

Kameraya 'bir aaaa’de Bakalım


SEMİH KARAKOÇ
25 Haziran 2020 Perşembe 08:55

Kırsal hastalar için icat edilen teletıp uygulamaları, koronavirüs sırasında, hasta ve doktor arasında ki kavramı değiştirerek, medikal turizm adına yeni bir rol yarattı. Hastaysanız, bir doktora görünmelisiniz. Pandemi sizi bir hastaneye gitmekten korkutuyorsa, işte o zaman bir Web kamerası çok işe yarayabilir. Koronavirüs salgını sırasında akıllı telefonunuzu kullanmak çok kritik bir anda ölüm kalım meselesi olabilir.

Gerçek şu ki, sağlık çalışanları, koronavirüsün neden olduğu hastalık için en fazla risk altında olanlardır - ve doktorların muayene odaları enfektif bulaşıcılık yönünden insanlar için mıknatıslardır. Mesela Amerika'da doktorlar ve hastaneler, ayakta tedavi faaliyetlerini görüntülü sohbetlere, sesli aramalara, metinlere ve e-postalara dönüştürüyorlar.

Tele tıp uygulamaları koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak ve acil vakalara odaklamak için doktorların ilk savunma hattı haline geliyor. Teletıp, bilindiği gibi, koronavirüs - diyabet, kalp rahatsızlıkları, allerjik reaksiyonlar ve daha fazlası nedeniyle durmayan tüm tıbbi ihtiyaçlar için de önemlidir, ancak hastalar bakım için evden ayrıldıklarında onları risk altına sokar.

Amerika'nın en büyük küresel sanal bakım lideri Teladoc Health (Teladoc Health, endüstri lideri sanal bakım sağlamak için dünyanın önde gelen sigorta şirketleri, işverenler, hastaneler ve sağlık sistemleri ile işbirliği yapmaktadır) covid-19 nedeniyle video randevularının geçen hafta yüzde 50 arttığını açıkladı. Sağlık bakım kuruluşu Kaiser Permanente , geçtiğimiz hafta uzman doktorların yüz yüze görüşmek için teletıp kullandığını söyledi. New England Journal of Journalyakın zamanda , Jefferson Health, Mount Sinai ve Cleveland Clinic de dahil olmak üzere 50'den fazla büyük ABD sağlık sisteminin teletıp programlarına sahip olduğunu ve sanal sağlık hizmetlerini çok aktif kullanacağını belirtti. Salı günü, Trump yönetimi geçici olarak bazı federal kuralları gevşetti ve doktorların Medicare hastaları için teletıp kullanmasını ve ücretini almasını kolaylaştırdı.

 

Her zaman bir hastanın kan değerleri, ultrason veya diğer tedavileri yapmak için bir kliniğe gitmesi gereken zamanlar olacaktır. Elbetteki bir doktorun sizin yüzünüze bakarak, sırtınızı dinleyerek veya ağzınızı kocaman açmanızı isteyerek teşhis ve tedavi yapması hoşunuza gidebilir ancak pandemi sonrası işler eskisi gibi olmayacak. Uzman ve deneyimli teletıp doktorları, vücut dilinden veya video üzerinden sizlere çok şeyler öğretebilir. Mesela: Bir atlama jakı veya İngilizcesiJumping Jack, ABD ordusunda yan ayaklı hop olarak da adlandırılan bir atlama veya yıldız zıplaması, ellerin yukarıya alkışlar gibi zıplayarak açılması ve ayakların her iki yana genişçe yay çizmesi, bu haraket sağ kadrandaki apandisit patlamalarını teşhis edebilir- Jefferson Health'de acil tıp uzmanı olan Sari Lahham, bir çocukta apandisitten şüphelenirse özellikle yararlı olduğunu söylüyor-

“Çok rahatsız olması gereken bir haraketi yaparlarken veya sallarken gülümsüyorlarsa, bu konuda çok endişelenmiyoruz, ancak durup ağlıyorlar ve karnlarını tutarlarsa, çok daha endişeliyim” diyor. Acil tıp uzmanı ABD’li doktor.

 

On yıl önce çok uzak kırsal nüfuslara hizmet etmek için geliştirilen teletıp, bu pandemide yeni bir amaç buluyor. Dahası, hastaların şimdi kullanmak için ihtiyaç duyduklarının çoğu akıllı telefonlardaki selfie kameralarına ve hücresel veri bağlantılarına yerleştirilmiştir.

Koronavirüs salgını süresince gelişen Tele tıp, birçok insanın bunu güvenli ve iyi olduğunu düşündüğü bir paradigma değişimi olacak.  

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık