Edibe Gülnar

KİTAP FUARI VE ADANA


Edibe Gülnar
11 Ocak 2020 Cumartesi 09:23

Adana’da 13 yıldır düzenli bir şekilde düzenlenen ve Adanalıların büyük rağbet gösterdiği kitap fuarı ile mutlu olduğumuzu öncelikle belirtmek isterim.

Yazarları buluşturan kitap fuarı gelecek nesillerin emanetçisi olan minik yavrularımızı da kitap okumaya teşvik ediyor. Bu anlamda da önemli bir hizmet olduğunu düşünüyorum.

Adanalılar yazarlar ile buluştu. Kitap ile tanıştı. Uzun kuyruklar oluştu. Yazar, çizer, şair dünyasının bütün önde gelen insanları ile Adanalılar kucaklaştı. İmza günleri düzenlendi.

Bu kente açılan fuarların bana göre en fazla katılımcı alan fuarı kitap fuarı oldu. Adana dışından gelen insanlarında kitap fuarında olduklarını gördüm. Bu da ayrıca bir mutluluk.

Spor adamlarının dahi kitaplarını gördük fuarda. Kitap fuarında gençler vardı. Bilgi kaynağı olan insanların ürünlerinden faydalanmak için yarış içindeydiler.

Kitap okuma oranı hep düşük deniliyor lakin gördüğüm odur ki kitap okuyan insanlarımız sayısı hiç de az değil. Kuyruklar oluştu kitap fuarını girişte. 17, 20 hatta 25.baskısını yapan kitapların halen revaçta olması da ayrıca bir gurur kaynağı.

Kitap yazmak için yazılmış kitaplar da vardı elbette fuarda. Ancak onlarda da bir emek vardı. Her kitabın kendine göre bir okuyucu kitlesi var. Onları da satın alan insanların olması ayrıca bir artı değerdi.

İstanbul, Ankara, İzmir ve sonrasında Adana geliyor kitap fuarına olan rağbette. Yani Adana yine 4.sırada kitap okumada. Keşke diğer branşlarda da bu böyle olsa. 4.sıradaki büyüklüğümüzü kaybetmemiş olsak.

Ülkemizdeki kitap okuma alışkanlığının azlığından şikâyet ederiz. Burası da doğru. Yine de gelecek adına, gelecek nesiller adına gururla şunu söyleyebiliyorum. İyiye doğru gidiyoruz.

Herkese bir tavsiyede bulunarak yazıma son vermek istiyorum. Herkes ne olur kitap okusun. Okuyandan zarar gelmez.

Haftaya görüşmek dileğiyle.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık