Özcan Aladağ

MEHMET AY’DAN BEKLENTİLER YÜKSEK


Özcan Aladağ
2 Aralık 2019 Pazartesi 08:12

AK Parti’nin Adana İl Başkanlığı koltuğuna oturan Mehmet Ay’dan önce kendi partilisi sonra da Adanalı önemli hizmetler bekliyor.

Önemli hizmetler bekliyor ifadesini kullanır iken beklentilerin yüksek olduğundan dem vurdum elbette. Yoksa icra makamında olmaması nedeniyle kendisinin hizmet etme şansı bizatihi yok elbette.

İktidarın il başkanı olarak bürokrasi ile devletin arasındaki ilişkilerin mükemmelliğini temin edecek. Çalışmayan bürokrasiye ‘kendinize gelin’ diyerek çalışmalarını sağlayacak. Adana adına önüne getirilen her projede katılımcılık gösterip herkesin önüne düşüp önlerinin açılmasını sağlayacak. Kısacası koordineyi sağlayacak.

Ardından da en önemlisi AK Parti içinde daha önceleri var olan ancak son dönemlerde tamamen ortadan kalkan ‘kucaklaşmayı’ temin edecek.

Parti tabanı ile bütünleşmenin sağlanmasını tesis edip ‘iz bırakan’ uygulamalara imza atacak.

Beklentilerin içeriği kısacası bunlar. Zaten bu beklentileri karşılamış olsa Sayın Ay, bence tarihi bir yönetim şekliyle AK Parti’nin ve Adana’nın hafızasına kazınır.

Mehmet Ay’ın il başkanı olarak atanmasında en büyük faktör Ömer Çelik Bey. Bunu çok yakından bilenler arasındayım. Ömer Çelik’in desteğini alan il başkanı demek, ‘sorunu çözmede bir adım önde olan il başkanı’ demektir. Ben böyle düşünüyorum. Bu özelliği de Mehmet Ay’ın iyi kullanması gerekiyor.

İl ve ilçe başkanlarının revize edilmesinin yanında kadın ve gençlik kollarının da sil baştan revizeye ihtiyacı var. Belirli isimlere yakın duruş sergiledikleri için görevlerine devam etmelerine evet denilmeden daha fazla çalışacak isimlerle yola çıkmanın yararlı olduğunu düşünenlerdenim.

Dışardan bakıldığında Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Çukurova İlçe Başkanlarından dolayı bir sıkıntının yaşanmadığını görüyor ve böyle hissediyoruz. Elbette yeni dönemde değişikliğe gidilmesi gereken ilçe teşkilatları olacaktır. Bana göre en büyük sıkıntı kadın kollarında…

Bunu da aşmak için biraz daha önemli isimler ile yol yürümenin gerekliliğini hissetmeleri gerekiyor il yöneticilerinin…

Yeni dönemde parası olan, belirli insanlara yakın duruş sergileyen isimlerden daha çok çalışmaya hevesli, iş ve ihale kovalamaktan, kendilerine yakın kişileri belirli yerlere yerleştirmeye doğru yönelenlerden daha çok ‘ırgat’ zihniyetindeki partililere ihtiyaç var.

Mehmet Ay’ın yeni yönetim anlayışının ‘biz odaklı’ olmasına sevindim doğrusu. Eski ve yeni demeden AK Parti’ye öyle ya da böyle emeği geçenleri hatırlayarak onları kucaklaması doğru bir davranış olmuş. Siyasi küslük ve bir kenara atılmışlığı böylelikle önler…

Mehmet Ay genç bir isim. Tecrübe konusunda genç olmanın dezavantajını yaşayacak gibi gözükse de rehber olarak önünde duran isimlerden aldığı deneyim ile yöneticilik adına elini masaya vurabilecek nitelikte gözüküyor. En azından buradan baktığınızda böyle gözüküyor.

Başarılı olmaması için hiçbir neden yok. Yeter ki kararlı dursun, istesin. Birilerinin de yanlış yapmasına izin vermesin, göz yummasın.

AK Parti içindeki en büyük sıkıntı, parti üzerinden kendilerine imkân sağlamaya çalışanların çoğunluğu teşkil etmesi gibi gözüküyor. Bugüne kadar hep böyle göründüler bu tiplemeler…

Siyasi simsarların nüfus ettiği bir teşkilat olmaktan uzak, her insanın kendi sorununa çare arayabileceği bir makam olur ise il teşkilatı o vakit amacına ulaşır Sayın Mehmet Ay…

24 saat nöbetçi uygulaması ile partiyi açık tutmak çok güzel bir düşünce ama açık olan parti binasına giden insan eğer sorununu çözebilir ise o vakit partiyi açık tutmanın bir anlamı olur.

Daha önce de nöbetçi milletvekili uygulaması yapan Ak Parti ne hikmet ise bu uygulamadan kısa zamanda vazgeçti.

Kan değişikliği iyi sonuçlar verir. Vücutta bıraktığı olumlu yaklaşımlar daha fazla olur.

Bu nedenle Mehmet Ay’ın daha önünde halletmesi gereken çok işler var. İl Başkanının gelecekte siyaset yapmayı düşünerek belirli merkezlere ‘ödün verecek’ davranış sergilemeye başlaması demek, öncekilerden farklı olmamak anlamına gelir ki bu da Mehmet Ay’ı diğerlerinden farklı kılmaz.

Demem odur ki, başarıyı bekliyor ise Sayın Mehmet Ay öncelikle il başkanı olduğunu tüm Adana’ya hissettirmelidir. Adanalı da onu bağrına basar.

Abdullah Doğru’nun iz bırakan il başkanlığını bugün Adanalı hala konuşuyor ise bunun elbette bir kerameti vardır.

Mehmet Ay’ın da iz bırakan bir il başkanı olmaması için hiçbir olumsuz neden yok.

Kendisine bu anlamda başarı dileyelim ve aydınlık günlerde önemli projelere imza atan il başkanı olmasını da bekleyerek il başkanlığının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni edelim.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık