Şehmus Baysal

Memleketin ekonomisi ve esnafın hali


Şehmus Baysal
8 Eylül 2018 Cumartesi 08:37

Doların seyrindeki olağanüstü değişiklikler Türkiye ekonomisini zor duruma soktu. Esnaf zor durumda, üretici inim inim inliyor ve yurttaş ise fırsatçıların kucağına düştü.
Esnaf aldığı malın yerine yenisini koyamaz iken, sattığı fiyatın üzerinde bir fiyatla aynı malı geri satın alır iken ‘malımı satmasam yerinde dursa daha kazançlı’ deme eğilimine geldi.

Bu durum nereye kadar gidecek? Ülke ekonomisi ne olacak?
Düzelecek diyerek ümit edenlerden değilim şahsım adına. O kadar piyasa kötü ki, siftah etmeden dükkân kapatan esnaf var.

Böyle bir ortamda vergiler, taksitler, faizler derken bunları nasıl ödeyecek esnaf?

Ödeme durumu söz konusu olmayınca da iş yerleri kapanacak, iflas bayrağı asılacak. Aslında zengin daha çok kazanıyor böyle puslu havalarda.

Dolar zenginleri ortaya çıkıyor. Parası ile para kazananların yüzünden orta ve küçük ölçekli esnaf adeta yok olma noktasına geldi.

Adana’nın her noktasındaki esnaf ile çıkıp bir söyleşi yapın. Durumunu sorun ve nasıl bir beklenti içinde olduğun öğrenin.

Bakmayın siz yaygın televizyon ekranlarından halka ümit vaat edenlerin söylediklerine. Aslında hiç de doğruyu söylemiyorlar. Düzelecek diyerek ümit veriyorlar ama hiç mi hiç düzelme ümidi yok ortada.

Esnafın hali canlı cenaze…

İndirime gidilen ne vergiler var, ne cezalar. Esnafa yönelik ne de iyileştirmeler.

Bu ortamda ne olacak bu esnafın hali diye bana soracak olursanız ‘Esnafın işi Allah’a kaldı!’ diyerek sözüme nokta koymadan Hükümet yetkililerine buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Esnafların elinden tutacak, bu zor günleri atlatmasına yardımcı olacak tüm tedbirleri alın. Yoksa esnaf yok oluyor…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık