İBRAHİM İSPAHA

Menfaatler ve çıkarlar


İBRAHİM İSPAHA
16 Temmuz 2020 Perşembe 08:25

Yaşadığımız zaman o kadarki  acziyetimizin gözler önüne serildiği bir zaman olmuş ki maalesef arkadaşlıklar, dostluklar her şey menfaatler üzerine kuruluyor.

Dost dediklerimiz, arkadaş dediklerimiz, çıkarlar ve menfaatler araya girince ilk darbeyi onlardan yiyoruz.

Dünyada herkesin işine geldiği kadar hatta herkesin işine yaradığı kadar iyisin bu dünyada ve zamanımızda.

Ne Güzel Söylemiş M. AKİF ERSOY

"Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri gelir her şeyden önce vaat etmeseydi Allah Cenneti ona bile etmezlerdi secde"

Bizden önceki nesil yani büyüklerimiz geçirdikleri hayatı şöyle anlatırlar.

"Eskiden mahallerde sokaklarda herkes birbirleriyle iç içe olurlardı   birbirlerini sever korurlardı.Birinin bir ihtiyacı olduğunda hemen komşusu, eşi, dostu devreye girer imece usulü bir yardımlaşma ile konu halledilirdi. Herkes birbirine daha saygılı, daha anlayışlı, daha sevgi doluydu. Arada tatlı sohbetler, muhabbetler olur, bir araya gelinir gülüp eğlenilirdi. Genel olarak daha mazlum bir ahlak hâkimdi herkesin üzerinde. Ama şu an maalesef; soğuk, çok mesafeli, birbiri hakkında genelde iyi düşünmeyen, art niyetli, sevgisiz, acıma duyguları körelmiş, birçok konuyu sadece maddiyat gözüyle değerlendiren bir ahlak gelişti insanlar üzerinde”

Herkes kolay yoldan nasıl para kazanırım düşüncesi içerisinde. Tüm bunları bir kenara bırakın insanlar birbirine selam verirken bile menfaati ve çıkarı ön planda tutar hale gelmişler. 

Bu cümlelerden olmak üzere şimdi ne durumdayız derseniz .

1- İnsanların kalitesi düştü,

2- Sevgi, dostluk, anlayış, merhamet ve acıma duyguları yok olma noktasına geldi, her şeyin başı menfaat ve çıkar oldu,
3- Bencillik duygusu gelişti,
4- İnsanlar arasında öfke, gerilim ve nefret duyguları tırmanışa geçti. Alttan alma, karşı tarafın kusurlarını örtme gibi ince ahlak gerektiren davranışlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya geldi,
5- Günümüz insanları birbirine karşı önyargılı, sevgisiz, temkinli ve korkarak yaklaşıyor. Herkes bir diğerinin kendisine zarar vereceğinden çekinir hale geldi.
6- Aile bağları zayıfladı. Kardeşler arasında eskiden olduğu gibi sevgi, koruma-kollama duyguları zayıfladı. Güzel huylu anne babaya karşı saygı sevgi duyma hissi zedelendi. Çıkara dayalı bakış açısı daha öne çıktı.
7- Zora düşen insanın halinden anlama, hastaya şefkat merhamet gösterme, onu koruyup kollama, ihtiyaçlarını hissettirmeden temin etme inceliği neredeyse kayboldu.
8- Dürüstlük anlayışı, yalan söylememek, sahtekârlık yapmadan doğrusu ne ise onu söylemek tarih oldu. Dürüst insan sayısı çok azaldı.
9-Yolda giderken güzel bir ifadeyle yüzünüze gülümseyen, “hayırlı akşamlar” diyerek yanınızdan geçen bir insan hemen hemen kalmadı desek haksızlık etmemiş oluruz.

Netice olarak "Cenabı ALLAH yar ve yardımcımız olsun"

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık