FATMA GÜNEY LAÇİN

Merakını Öldüren Kedi!


FATMA GÜNEY LAÇİN
23 Kasım 2019 Cumartesi 07:10

Merak kediyi sahiden öldürür mü, yoksa sürekli bu lafı duyan kedi bir süre sonra kendi merakını öldürmesi gerektiğini mi öğrenir?

Merak etmek, hayata gözlerimizi açtığımız andan itibaren, öğrenmenin ve yaşamın en önemli koşuludur. Bir çocuk, merak ederek daha yeniyi ve farklıolanıarar. Onlar için, öğrendikleri her şey,her an bir yenisiyle güncellenebilir durumdadır. Bu yüzden de sürekli denemeye açıktırlar. Etraflarında gördükleri çok basit şeyler bile pek çok soruyu zihinlerinde canlandırabilir, sürekli cevaplar ararlar.Çocukluktaki bu spontanlık, meraka sahip çıkabilmekle sürdürülebilir.

Peki ne oluyor da çocukluktaki bu dürtümüzüyaşımız ilerledikçe kaybediyor ya da merakı "sadece merak" düzeyinde yaşıyoruz acaba? 

Ebeveynlerin ve sosyal çevrenin çocukların o sınırsız merakına ve sonu gelmeyen sorularına karşı sabırsızlıkları, yeni şeyler öğrenirken çocuklarının zarar görebileceğine dair kaygı ve endişeleri, risk almak yerine bildik, güvenli, genel kabul görmüş yaklaşımları tercih etmeleri çocukların bu dürtüyü bastırmalarına neden olur. Merak olmadığında çocuğun veya yetişkinin yeni şeyler öğrenmeye, öğrendiği bilgiler arasında bağlantı oluşturmaya ihtiyacı ve motivasyonu olmaz.

Merak devreye girdiğinde, beyin o durumla daha fazla ve daha iyi bir etkileşim oluşturur ve deneyimi zenginleştirir. Merak ettiğimizde tüm duyular harekete geçer; gözlerimiz daha seçici bir rol oynarken, kulağımız her sesi aradığımız şey doğrultusunda dinlemeye başlar. Bunların hepsi merakın etkisiyle salgılanan dopaminin beynimizi çevresindeki her şeyi emmeye hazır bir sünger haline getirmesiyle olur.

Öyleyse bize düşen en önemli görevlerden birisi hem kendimizin hem de çocuklarımızın merak duygusunu canlı tutmaktır. Bir çocuk merak ederken,anne babanın onun merakını takip etmesi ve aynı heyecanı yaşayarak eşlik etmesi, sorularına sabırla uygun cevaplar vermesi çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Eğer çocuğun merakı ve soruları sürekli yargılanıyor ve utandırılıyorsa çocuk bir süre sonra ‘merak etmeme’yi öğrenecektir.

‘Bitmeyen bir merak, yaşlanmamak için en önemli ilaçtır’ der Thomas Gray.

 

Sıradanlıktan uzak, merak dürtünüzün hep zirvede olduğu bir yaşam dileğiyle.

 

Sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık