SERAP BAŞKAN

MUHTAR ADAYLIKLARINDA PATLAMA


SERAP BAŞKAN
12 Mart 2019 Salı 08:37

31 Mart yerel seçimlerine 20 günden az bir zaman kala adaylar çalışmalarına hız verdi.  Belediye başkan  ve meclis üyesi adaylarının yanı sıra bu çalışmalarına hız verenler arasında muhtarlarda bulunuyor.

828 mahalle muhtarlığının bulunduğu Adana genelinde,  ortalama bir mahalleye 7 ay tekabül edilecek şekilde düşündüğümüzde 6 bin civarında ismin halka hizmet için yola çıkmış durumda. Anlayacağınız adeta adaylık patlaması yaşanıyor. Bu sayı her geçen gün hızla artıyor. Artmaya da devam edecek gibi.  Niye mi diyeceksiniz. Çünkü muhtar adaylığı başvurusu için herhangi bir süre ve tarih kısıtlaması yok. Seçim günü bile pusulasını hazırlayıp muhtarlığa aday olunabiliyor.

İkametgâh gibi belgelerin e-devlet üzerinden çıkartılıp gelirlerinin düşmesine karşın muhtarlığa bu kadar ilginin neden yüksek olduğunu merak edip bu durumu Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Özünal’a sorduk ve ilginin en büyük 3 nedenini öğrendik. Sırasıyla ödeneği yani maaşı, Bağ-Kur primin devlet tarafından karşılanması ve 3 bin lira tutarındaki silah taşıma harcının kaldırılması.

2013 yılına kadar muhtarların ödenekleri bir hayli düşüktü. Bu dönemde 430 lira olan muhtar ödeneği yapılan ciddi artışlarla günümüzde 2 bin lira olmuş. Bağ-Kur priminin karşılanması ve silah taşıma harcının kaldırılmasıyla da muhtarlığın itibarı iyice artmış.

Buda şunu gösteriyor ki yerel yönetimler sadece belediye başkanlıkları ve meclis üyeliklerinden ibaret olmayıp birinci derecede halka ulaşan muhtarların da cazip bir makam oldukları ortaya çıkıyor.

Böyle olunca adaylar seçmenlerine ulaşabilmek için hemen her yolu deniyorlar. Muhtar adayları yazılı medyanın yanı sıra sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanıyorlar. Yani harcamalarında kısıtlama yapmıyorlar. Herkes bütçesine göre harcamasını yapıyor. Bize de bu yarışta adaylara başarılar dilemek düşüyor.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık