Özcan Aladağ

RAKAMLAR GERÇEKLERİ AÇIKLIYOR ASLINDA…


Özcan Aladağ
14 Şubat 2020 Cuma 08:39

Bir yeri iyi yönetip yönetmediğiniz o yerdeki başarı ile orantılıdır. Maliyeti aşağıya çekerek, kaliteyi yükselterek, halkı da memnun ediyor iseniz o vakit başarılısınız demektir.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Ekmek Fabrikasından bahsetmek istiyorum.

2014 yılında 74 milyon 143 bin ekmek üretiliyor 680 kişi ile.

Bugün ise 561 kişi çalışıyor ve yılda üretim 90 milyon adet…

2018 yılında bir ekmeğin birim fiyatı 1 lira 05 kuruş…

Bugün bir ekmeğin birim fiyatı yani maliyeti 0,84 kuruş…

Belediyenin ekmek satışlarından kar etmesi elbette mümkün değil. Vaziyet ortada. Lakin zararı da en aza çekerek yönetim göstermesi de o işletmenin başarısını ortaya koyar. Belediye ekmeklerinin kalitesinin de yüksek olduğunu buradan belirtmekte yarar var.

Yine belediyenin bir de Hal Şubesi var. Burada da iyi yönetim ile gelir artışı söz konusu oldu. 2018 yılında 6 milyon 717 bin lira geliri olan halin 2019 yılındaki geliri 11 milyon 920 bin liraya yükselmesi iyi yönetimi gerektiriyor.

Rakamlar gerçekleri açıklıyor aslında.

Düne kadar ekmek fabrikasında un çuvallarının ve bayat ekmeklerin üzerinden kimlerin ne kadar rant elde ettiklerine ait haberleri yaptığımı en iyi hatırlayan benim. O vakit belediye başkanın etrafından pervane dönenler bugün bir kısmı FETÖ olayından dolayı hüküm almış durumdalar.

Bu günleri yaşadı Adana Büyükşehir Belediyesi…

Belediyeyi iyi yönetmenin temel prensibi çalmayacaksın, çaldırmayacaksın. Birilerini kayırmayarak haktan yana olup elinden geldiğince iyi yöneteceksin. Devletin ve halkın malını da başkalarına aktarmayarak onları mutlu etmek adına hem bu dünyada hem de ahrette hesap verecek duruma gelmeyeceksin.

Bütün bunları yapar isen ortada sorun kalmaz.

Belediyenin bu şekilde yönetiminden birilerinin rahatsız olmasına da aldırış etmeyeceksin.

Yerel seçimler öncesinde Başkan Zeydan Karalar için ve Millet İttifakı için ‘Bunlar belediyeyi kazanınca PKK ve HDP belediyeyi esir alır. Onların kadroları belediyeyi işgal eder. Bunlara oy vermeyin’ diye siyaset yapanların ve o partilere mensup belediye başkanlarının bugün Karalar’ın belediyesine gelip ‘Bana yardım et’ diyerek liste yapıp kapılarının önünde beklemeleri de ayrı bir konu…

Atalar diyor ya, ‘Bakacağın yüze tükürme… Tüküreceğin yüze de bakma’ diye…

Bunlar hep tükürüyor hem de tükürdükleri yüze bakıyorlar…

Aymazlık para ile değil ya…

İyi yöneten, başarıya imza atanlara teşekkür edelim. Takdirlerimizi de gönderilip bu kişileri teşvik edelim. Kendi adıma onu yapıyorum. Ekmek ve Hal Müdürlüğü’nde başarıyı yakalayanlara teşekkürler…

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık