Edibe Gülnar

SAĞLIK ADETA PARALI OLDU!


Edibe Gülnar
23 Şubat 2021 Salı 08:22

AK Parti 2002 yılında iktidar olduğunda ‘sağlıkta reform’ yapacağız diye yola çıktı. Elbette alışık olunan kurallardan vazgeçilip ülkede bugüne kadar yapılmayan devrimlere imza atmaya başladı.

Kuyruklar, çileler, hastanede rehin kalmalar, senet imzalatmalar tamamen ortadan kalktı. Hastanelerin koşulları iyileştirildi. Hasta ve doktor ilişkilerinden saygı arttı. Bütün bunlar reformun birer parçaları.

Yapanlara, gerçekleştirenlere sonsuz teşekkürler. Hakkı hak sahibine teslim etme adına da AK Parti Hükümetine teşekkür edelim. Ancak son yıllarda sağlıkta önceki yıllarda başlayan ilerleme, güzellikler yerini eleştirilere, tepkilere bırakmaya başladı. Sağlık adeta paralı hale ‘yeniden’ dönmeye başladı.

Katılım payı, hastane muayene ücreti, özel hastanelerde katılım payı alınmaması gereken konularda paranın ‘bilerek ve isteyerek’ alınması gibi hatta bazı ilaçların ödeme dışında tutulmasına varana değin oluşan olumsuzlukları göz ardı etmek de mümkün değil. İnsanların maaşlarından kesilen bu paraları ortaya koyacak olursanız hiç de azımsanmayacak nitelikte.

Elbette gelişmiş ülkelerle mukayese edilecek noktaya gelen sağlıktaki bu reformları yapan AK Parti Hükümeti sanırım son üç yıldır aşırı derecede artan bu gibi sağlıktaki memnuniyetsizleri de dikkate alıyordur, görüyordur. Görmesi de gerekir.

Hastaneleri bina olarak iyileştirdik, yöneticilerini siyaseten atayınca ortaya çıkan görüntü ‘başarısızlık’ olur.

Sağlık teşkilatındaki eski alışkanlıkları yıktık. İhaleyi hazırlayan, veren ve yandaşa peşkeş çeken eğer orada mevcut ise yaptığınız boşa gider.

Bir sağlık kurumuna müdür atadınız. O müdür eğer alt kademesinde çalışacağı kişileri doğru dürüst isimlerden seçemez ise iktidarın buradaki kararlığı, tutarlılığı ve adaletine gölge düşer.

Bu ve buna benzer olaylar maalesef diyorum hastanelerde yaşanıyor, yaşanmaya da devam ediyor.

Sağlık hizmetlerinde devletin aldığı paraları da hiç kimse küçümsemesin. Özel hastaneler zaten para tahsil etmek adına yaptıkları bir hizmetin yanına birkaç kalemi de ekleyerek faturalarını kabarık göstermeye devam ediyor!

Gelmek istediğim konu şudur ki, AK Parti Hükümeti’nin iktidar olduğu dönemlerde sağlık hizmetleriyle ön plana çıktığını bildiğimiz için bugün aksayan yönleri görünce de ‘niçin bunları izin verilir, çözülmez’ diyerek rahatsızlık duyuyoruz. Halkın tepkisi bu noktada…

Demem odur ki, paran varsa sağlık hizmetinin en güzelini alıyorsun. Paran yok ise ‘sana verilmek istenilen sağlık hizmetini alıyorsun’…

Durum buraya gelip dayanmış. Allah sonumuzu sağlıklı ve hayır etsin.

Hastane polikliniğinde aşırı yoğunluk pandemi nedeniyle yok ama bu hep böyle sürecek diye de bir kural yok. Doktorlara da günde bakabileceği kadar hasta değil de ‘ne kadar hasta var ise bakacaksın’ anlayışı ile hasta yüklerseniz o zaman ortaya ‘neyin var?’ diye başlayıp sonrasında 3 dakika süren muayene ortamı çıkar.

Sağlığınıza dikkat edin, sağlıksız olmayın…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık