SEMİH KARAKOÇ

SANAL HEMŞİRELİK, GERÇEĞİN YERİNİ ALIYOR


SEMİH KARAKOÇ
14 Ekim 2020 Çarşamba 07:53

Neredeyse dokuz aylık bir zaman diliminde, bazı meslekler ve işler her gün medyada anılır olmaya başladı. Pandemi dolayısıyla yaşadığımız esaret ve korku sağlık hizmetlerinin çok fazla ön plana çıkmasına sebep oldu. Her gün hastane, yoğun bakım ve vefat haberleri, coronavirüs güncel tabloları ve dünyada merakla beklenen aşı haberleri. Daha çok fazla sayabileceğimiz pandemi gündemi.

Yeni başladığım elektronik kitap çalışmasında,  dünyadaki ekonomist ve işverenlerin bu sıkıntılı dönemi nasıl geçirdiğini ve hangi pratik çözüm yöntemleri geliştirdiğini inceliyorum. Bu alanların başında pandemi döneminin en çok ses getiren sektörü olan sağlık hizmetleri geliyor. Geleceğin parlayan mesleklerinden olabilecek ve şimdilerde tele-sağlık alanına paralellik gösteren VR hemşireliği en çok dikkatimi çeken bölümlerden biri oldu.  İnsan kaynaklarına sunulan CV’lerin daha dikkat çekilebilir bir tarzda olmasına katkı sağlayabilecek bu yeni hemşirelik alanı,  pandemi dönemi ve sonrası için iş hayatında olmak isteyen sağlık gönüllülerinin ilgisini cezbedebilir. Bende bu konuda topladığım bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Sanal gerçeklik, birçok farklı olumlu nedenden dolayı tıp merkezlerinde kullanımı hızla artıyor. Örneğin, Princeton, NT’deki Robert Word Johnson Vakfı tarafından finanse edilen yeni bir simülasyon programı, doktorların aşırı antibiyotik kullanımını azaltmaya yardımcı olmak için sanal gerçeklik kullanarak hastalar ile etkileşimli bilgi paylaşımına olanak tanıyor. Ayrıca Miami Children's, çalışanları kardiyopulmoner resüsitasyon, nazal gastrik tüp yerleştirme, IV tedaviler, yara bakımı gibi prosedürler konusunda sağlık personelini eğitmek için sanal teknolojiyi kullanıyor. VR, hemşire adaylarını, hastayla karşılaşacağı alana birebir benzer olarak tasarlanmış avatarlar kullanır.   Bu bilgisayar tabanlı üç boyutlu eğitim aracı, risksiz bir ortamda gerçek hayattaki hasta deneyimlerini simüle eder, tekrarlanan uygulama oturumlarına izin verir, klinik karar vermeyi gerektirir, öğrencileri çeşitli hasta koşullarına maruz bırakır, anında geri bildirim sağlar ve taşınabilirdir.

Hemşirelik eğitiminde sanal gerçekliğin faydaları: öğretmenler ve diğer ilgili personel ile etkileşimler, kontrollü ortam, teknolojiye aşinalık, görmek yerine 'yaparak' öğrenmek.

Vaka çalışması

Öğrenci veya kurs hemşirelerine diyabetik bir acil durumu - hipoglisemiyi etkili bir şekilde nasıl tedavi edeceklerini öğretmek için bir hasta vaka çalışması geliştirmeye odaklanmış simülasyon görselleri ile tam etkileşimli öğrenme sağlanır. Bu kalp durması, kafa travması, akut batın gibi önemli acil durumlar VR hemşirelik uygulamaları ile gerçek hayattaki vakalar karşısında heyecan ve tıbbi hataları en aza indirir. Geleceğin sağlık profesyonelleri, teknolojik olarak giderek daha gelişmiş işyerlerinde çalışacaklar ve çalışmalarının bir parçası olarak teknolojiyi kullanmaya başlayacaklar. VR, sanal gerçeklik gibi teknolojiler, gelecek nesil hemşirelere klinik becerilerin öğretilmesinde ve hastalara zarar vermeden tedavi prosedürleri sunmada önemli bir rol oynayabilir. VR hemşireliği eğitimi alan sağlık gönüllüleri her daim bir adım önde olacak (kopya edilmesi veya VR hemşireliği tabirinin kullanılması yazardan izin alınmadıkça yasal değildir).


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık