Edibe Gülnar

SURİYELİLER KONUSUNDA BİRAZ GEÇ KALINMADI MI?


Edibe Gülnar
11 Temmuz 2019 Perşembe 04:50

Vatanını, yurdunu terk ederek ülkesinden kaçıp gelen Suriyeliler konusunda son bir aydır oluşan kamuoyu önceki yıllardaki tepkilerden farklı olmaya başladı.

Yani Hükümetin Suriyeli politikasındaki yumuşak tavrı biraz sertleşti.

Bunu görüyoruz, yaşıyoruz. Daha önceleri Suriyeliler sanki ayrıcalıklı sınıf gibi hareket ediyorlardı. Şimdileri yetkililerden aldığımız bilgiye göre durum biraz farklı olacak.

Bu nedenledir ki, ülke genelinde İçişleri Bakanlığı düğmeye bastı. Alınan radikal kararlar da hayata geçiriliyor.

İçinde bulunduğumuz hafta bazı nedenlerden dolayı İstanbul’a gitme zorunluluğu hissettim. Diyeceksiniz ki ülkenin her yanı aynı…

Ama değil işte. Ankara başkent ama İstanbul Türkiye’nin hatta Avrupa’nın kalbi gibi. İnsanların o kadar yoğunlukta olduğu bir şehirde Suriyelilerden geçilmez duruma gelinmiş.

Sultanahmet, Eminönü, Beşiktaş, Kadıköy gibi semtlerde dahi Suriyeli işgali altındayız…

Ekmek elden, su gölden misali…

Ülkenin fakir insanlarının açlık ve yoksulluk altında ezildiği bir ortamda onlara sağlanan imkanların fazla olduğunu belirten yurttaş, son İstanbul seçiminde bu tepkiyi de göz önüne alarak aslında Hükümete bir ikaz verdi. Hükümet yetkililerine ulaşan bilgilere göre tepkilerin arasında Suriyeli konusu ikinci sırada yer aldı ve bu tepkiden dolayı İstanbul’da AK Parti’nin oyları düştü.

Belki de alınan bu tedbirler bu tespitlerin bir sonucu…

Neyin sonucu olur ise olsun ortada bir gerçek var. Kendi yurdumuzda Suriyeliler yüzünden tedirgin olmaya başladık. İki kişi bir araya gelse ilk konuştukları konu birincisi ekonomik sıkıntı, ikincisi de Suriyeli sorunu.

Bunu İstanbul’da daha fazla gördüm, hissettim. Bütün işler yerlerde Suriyeliyi görebilirsiniz. Bizim kendi yurttaşımızdan daha çok harcama yaparak rahat bir hayat sürüyorlar. Tespit etmek zor değil.

Adana’daki Suriyeli konusunu hiç açmak dahi istemiyorum. 12 Eylül öncesi bir şehrin belirli yerleri kurtarılmış bölge olarak ilan edilirdi. Sınır çizilirdi. Adana’da Suriyeliler kurtarılmış bölge ilan etmişler gibi…

Geç alınan bir karar ama Hükümetin Suriyeliler konusundaki radikal tutumlarını destekliyorum. Biraz onlara verilen bu serbestliğin önüne geçilmeli, dizginlenmeli diyorum.

Sanırım bu yapılıyor. İnşallah devamı gelir…

Görüşmek dileğiyle.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık