Edibe Gülnar

TEK SİLAH AŞI AÇIKLAMASI


Edibe Gülnar
5 Ocak 2021 Salı 09:05

Çin'de üretilen Covid-19 aşısının gönüllü olarak testlerine katılan sağlıkçıların açıklamalarını dikkatle takip ederek koronadan korunmanın yollarını yurttaş olarak aramaya çalışıyorum.

Yaş itibariyle risk altında olduğumuzu da dikkate alınca hassasiyetimiz biraz daha artıyor elbette. Aşı konusunda aşının yararlı olacağını söyleyenlerin oranının riskli olduğunu söyleyenlere göre kat be kat fazla olduğu bir gerçek. Kendi adıma aşı yaptırmayı düşünüyorum ve imkânım olursa da acil yanından yaptırmayı istiyorum.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan hanımın açıklamalarını dikkatle takip ettim. Kendi hastanelerinde çalışmaya 280 kişinin katıldığını söyledi ve ciddi bir yan etki görmeden süreci tamamladıklarını belirtti. Etkilerini de iki hafta içinde net olarak göreceklerinin altını çizdi.

Yani aşıdan ümitli, aşı işe yarıyor.

İnşallah bilim insanlarının öngörüleri doğru çıkar. Çünkü onların ifadeleri bizim için önemlidir.

Sosyal medya üzerinden insanların aşı yaptırmaması için gayretin de sarf edildiğini görüyoruz. Değişik yerlerden alınan ve doğruluğu test edilmemiş olan açıklamaları yayınlayarak insanlara ‘aşı olmayın’ çağrısı yapılıyor. Bu konuda ortaya çıkan bilgi kirliliğine de müdahil olunması gerekir diye düşünüyorum.

Rektör Hanım ‘tek silahın aşı olduğu gerçektir’ diyerek aslında görüşünü yorumlamış. Ve eklemiş. “Eğer elimizde bir aşı varsa bunun ne olduğunun önemi yok. Çin, Alman aşısı fark etmez. Hepsinin etkinliği literatürde kısa vadede tanımlanmıştır. Hangi aşı olursa olsun ulaşabildiğimiz aşıyı yaptırmak, bence 3-4 aydaki ciddi salgını kırma açısından çok önemlidir. Yoksa biz eski hayatımıza kısa sürede geri dönemeyeceğiz”

Konu bu kadar açık ve net bir şekilde ortada duruyor. Aşı yaptırmak konusunda kararsız olanlara ben hep şunu söylüyorum. Bilim insanlarına güvenin ve inanın. Onlar toplum sağlığı açısından doğru olanı yaparlar, insanların sağlığı için çalışırlar.
Önlemlerin 2021 yılının sonbahar aylarına kadar kademeli olarak gevşetilerek normalleşmeye geçileceğini söyleyen bilim insanlarının net bir uyarısı daha var aslında.

“İnsanlar ne kadar hızlı ikna olup aşı olursa süreç o kadar hızlanır.”

Ne kadar az virüsle karşılaşır isek ve kurallara uyarsak daha güvende olacağımızı düşünüyorum. Bu nedenle bilim insanlarının aşı konusundaki hassasiyetini de sakın ihmal etmeyelim. Çünkü biran önce normalleşmeye dönmemiz gerekiyor. Ülkenin ekonomisi bunu kaldıracak noktalardan başka yerlere uzaklaşıyor.

Ben kendi adıma aşı olunmasının doğru bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Yoksa göz göre göre tehlikeye doğru sürükleniyoruz.

Sağlıkla kalın, aşınız önünüze gelirse sakın çevirmeyin. Tüm bilim adamları gerek dünyada gerekse de Türkiye’de herkes ‘aşı olmazsak daha çok ölümle karşı karşıya kalırız’ diyorlar.

Benden hatırlatması…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık