ADNAN DİNİBÜTÜN

YAPILANDIRMA YETERLİ Mİ?


ADNAN DİNİBÜTÜN
12 Aralık 2020 Cumartesi 08:36

Korona yüzünden ekonomimiz adeta alt üst oldu. Geçinmekte zorluk çeken asgari ücretli işinden oldu. İşveren ise bütün sıkıntıyı göğüslemek adına bankalara koştu. Kredi çekti, kredilerin ödeme günü gelince kara kara düşünmeye başladı.

Böyle bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Devletin ekonomisindeki çöküntüyü de yurttaş olarak görüyoruz, hissediyoruz. Korona konusunda uzun süreli kapanma söz konusu olunca bu konuyu gündeme dahi almayan Hükümet, sanırım ekonominin de koşullarını düşünüyor ve buna yanaşmak istemiyor.

TBMM tarafından çıkarılan 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunun yürürlüğü girmesiyle birlikte yapılandırma sürecine girdik. Tüm borçlar bir şekilde öteleniyor.

Belediyelere borcu olanların borçları yapılandırılıyor. Bazı kanunlardan dolayı borç yükü altına girenlerin durumları güncellenerek yapılandırılıyor. Belediyelere 31 Ağustos tarihinden önce borcu olanların borçları yapılanma kapsamına alındı.

Bütün bunlar yeterli mi?
Bu sorunun yanıtı önümüzdeki süreçte insanların ekonomileri düzelmeyecek ise yapılandırmış olduğunuz borcun yeniden ödenmesi günü geldiğinde aynı sıkıntı yeniden yaşanacak.

Bir de böyle bir durum var ortada.

Vergi borçları da yapılandırma kapsamında.

Yapılandırma faizlerin önemli bir kısmının silinmesini içerdiği gibi taksitlendirmeye de olanak sağlıyor. Bu yasadan vatandaşlarımızın yararlanması gerekiyor.
Söz konusu bu kanunla vatandaşlar, belediyelere olan emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, su borçları, kira borçları, idari para cezaları, kanun kapsamındaki diğer vergi ve harçlar, muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları, zam ve faizleri de yapılandırabilecek.

Yapılandırılan borçları ödeme vakti saati geldiğinde halkın ne durumda olacağını önceden tahmin etmek zor olmasa gerekir. Esnaf çok kötü durumda. Kira bedelini ödeyemez durumda. Tüm girdilerle ilgili masrafları devam ediyor. Kazanç elde var sıfır misali…

Emekli zor durumda bu ülkede. Asgari ücret konusunda görüşmeler devam ediyor. Beklentiler yine hayal olacak gibi gözüküyor.

Yapılandırmayı kaçırmayın diyorum yine de…

İnşallah kısa zamanda bu illetten kurtulur yine normal yaşama başlarız. Yaşamını yitiren tüm insanlara bu vesile ile Allah’tan rahmet diliyorum. Korona nedeniyle hayat mücadelesi verenlere de acil şifalar diliyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık