SERAP BAŞKAN

YAYALARA ÖNCELİK Mİ?


SERAP BAŞKAN
17 Haziran 2019 Pazartesi 08:00

Bilindiği gibi 2019 yılı, Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilmişti. Bundan yola çıkılarak bu yıl ki etkinliklerde İçişleri Bakanlığı’nca tüm valilikler ‘’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’’ sloganıyla yaya önceliği teması ön plana çıkarılarak etkinlikler yaptı.

Mayıs ayının ilk haftalarında düzenlenen etkinlikler kapsamında özellikle sürücü ve yayalar başta olmak üzere vatandaşlar yaya geçitlerinin kullanımı konusunda bilgilendirildi. Bu bilgilendirmelere halen devam ediliyor. Karayollarında da yaya geçitlerinin bulunduğu bölgelerde farkındalığı artırıcı etkinlikler de yapıldı. Önceliğinde yayalarda olduğu vurgulandı.

Toplu taşıma araç şoförlerinin bir çoğu yayalara öncelik vermeyi bırakın, bu konuda kendilerini uyaranları da neredeyse dövecek pozisyondalar. Bu yazıyı da başıma böyle bir durum yani bana (yaya) öncelik tanımayan sürücüyü uyardığım için kaleme alıyorum.

Plakasını aldığımız bu toplu taşıma aracı sürücüsünü bağlı bulunduğu hattın durak yetkilisine de bildirdik. Bu şoföre nasıl bir yaptırım uygulandı bilemiyorum. Umarım gereken yapılmış ve bu şoför arkadaş önceliğin yayalarda olduğu konusunda uyarılmıştır.

‘’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’’ sloganıyla başlatılan bu etkinlikler sırasında bence öncelikle toplu taşıma araç şoförleri ile devam etmeli. Bu şoförler ayda bir toplanarak iyi bir eğitim verilmeli. Öfke kontrollerini nasıl sağlayacakları konusunda bilgiler aktarılmalı. Yoksa toplu taşıma şoförleri yayalara öncelik vermeye niyetleri yok gibi.

Buradan azda olsa kurallara uyan ve yayalara öncelik tanıyan toplu taşıma araç şoförlerini ayrı tutuyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. Bu şoförlerden de yayalara öncelik tanımayan arkadaşlarını da uyarmalarını rica ediyorum.

Hayırlı haftalar.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık