ADANA’NIN TANITIMA İHTİYACI VAR

SERAP BAŞKAN

SERAP BAŞKAN

Hemen yanı başımızdaki komşu kentler olan Gaziantep ve Hatay’ın tanıtım çalışmalarını gıpta izliyorum. Son olarak Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı öncülüğünde başlatılan ‘’Gaziantep Tanıtım Günleri’’ kapsamında Türkiye’nin birçok ilinde billboardlarda ‘’4 Mevsim Gaziantep’’ sloganıyla kentin doğası, tarihi, lezzeti ve sanatını öne çıkarıldı.

Bu tanıtım çalışmalarındaki hedefte belirlenmiş. Kente 8 milyon turist çekmek. Komşumuz turizmin ne kadar önemli olduğunu anlamış kendilerini başta bu konuda büyük çaba harcayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i tebrik etmeliyiz. İnşallah bu emeklerinin karşılığını alırlar.

Gaziantep’ten gelelim kentimize yani Adana’ya. Biz de Gaziantep ve Hatay’dan eksiğimiz yok aksine fazlamız var. Yani un ve şekerimiz var helva yapacak yerel yöneticiler aranıyor. Adana’nın da kent merkezinde tarihi Taşköprüsü, Tepebağ Höyüğü, Pozantı’da Belemedik’i, Karaisalı’da Varda Köprüsü ve Kapıkaya Kanyonu, Aladağ’da Küp Şelaleleri, Tufanbeyli’de Şar antik kenti, Kozan’da Anavarza Antik Kenti, Misis’te Lokman Hekim Köprüsü, Karataş ve Yumurtalık’ta ise tarihi yerleri geçtim kum, güneş ve denizi var. Bir çırpıda aklıma gelenleri saydım. Bir o kadar da aklıma gelemeyenler var. Yöresel tatlarımızı da unutmadım tabi ki.

Anlayacağınız turizm açısından her şeyimiz var. Peki, tanıtım için çalışmalar yapılmıyor mu? Elbette yapılıyor. Ancak bunlar yeterli değil herkes elini taşın altına koymalı.

Yerel yöneticilerimiz yıllardan beri konuşmalarında turizmin önemini dile getirmelerine karşın tanıtım için yeterli çalışmalar yapmıyorlar. Son 2-3 yıldır İzmir’de her yıl aralık ayının ilk haftasında düzenlenen Travel Turkey’e Turizm Fuarı, ardından Ocak ayının son haftasında İstanbul’da gerçekleştirilen EMITT Fuarları’na da katılmaz olduk.

Pardon Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) kiraladığı stantta yer alıyoruz. Gidiyor geziyorum inanın bunlarda yasak savmak yani katıldık demek için yapılıyor. Unutmamak lazım son 2 yıldır belediyelerden sadece Seyhan Belediyesi’ni Travel Turkey’de görmüştüm.

Bugüne kadar istediğimiz ölçüde yararlanamadığımız turizmden eğer gerçekten istediğimiz geliri elde etmek istiyorsak tüm kurumlar bu konuda el birliği yapmalı. Bugünden Adana Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve TÜRSAB’ın öncülüğünde diğer tüm ilçe belediyelerinin de katılımıyla harekete geçilmeli. Aksi takdirde bu tür yazıları daha çok yazar ve söyleriz.

Herkese iyi haftalar.10 Haziran 2019 Pazartesi 07:55

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/adananin-tanitima-ihtiyaci-var-3653.html