NE OLDU BİZİM AK PARTİ İL BAŞKANIMIZA?

Edibe Gülnar

Edibe Gülnar

Soru cümlesi ile başladım yazıma ancak sonunda söyleyeceğimi yazımın başında söyleyerek yazıma başlamak istedim.

Bizim AK Parti’nin il başkanının atanacağına dair Mayıs ayındaki gelişmeleri hepiniz yakından biliyorsunuz. İl başkanın kim olması gerektiği yolunda AK Parti Genel Merkezi’nin Adana’da yaptığı çalışmalar sonrasında 8 isimden söz edilmişti. Bu 8 isimden de 3’e düşen isim üzerinde bir çalışma yapılarak yeni il başkanının atanması bekleniliyordu.

Atanacak olan yeni il başkanından sonra da kim atanır ise bu isime ‘yönetim kurulu listesini oluştur’ denilecek ve liste Ankara tarafından tasdik edilerek mevcut kongreye gidilerek atanan il başkanı seçilen il başkanı olacaktı.

Genel anlamda AK Parti’nin il başkanın atanma yöntemi bu oluyordu.

Haziran ayına gelindi. Ne hikmet ise AK Parti’nin il başkanının atanması konusunda bütün çalışmalar rafa kaldırıldı ve ara verildi tüm çalışmalara…

Sebebi nedir bilinmez ama yeni il başkanının seçilmemesi partinin Adana’daki ivmesinin hala harekete geçmemesi anlamına geliyor kanımca. Demem odur ki, yeni il teşkilatının atanması demek partiye hız verecektir. İvme kazandıracaktır, yeni heyecanla yeni yönetim kendilerine bir plan çizerek hareket edeceklerdir.

Bunu maalesef yapmadılar, ötelediler.

Bu arada Adana’da AK Parti’nin neden seçim kaybettiği konusunda genel merkezin bir rapor çıkarıp bu rapor istikametinde revizyona gitmesi gerekir diye düşünüyorum. Buraya gelen genel merkez yöneticileri nasıl bir rapor tuttular ve seçim kaybetmenin gerekçesini nasıl yorumladılar bilmiyorum ama ben inanıyorum ki, buraya gelen parti yetkilileri de sadece parti yöneticilerine sorarak araştırma yaptılar. Ve bunların tuttuğu rapor da çok sağlıklı değil.

Eğer sağlıklı olsa her seçim yenilgisinden sonra Adana’da AK Parti ivme kazanıp kendisini toparlardı. Her seçimden mağlubiyetle çıkan Ak Parti eğer Adana’da kendisini bir türlü toparlayamıyor ve sürekli il genelinde kan kaybediyor ise bu konuda rapor hazırlayanların da doğru istikamette olmadıklarını söyleyebilirim.

Ve gelelim yazımın sonuna, AK Parti’nin Adana’daki toparlanmasını sağlayacak bazı tedbirlerin neden alınmadığını merak etmekle birlikte, küskünlükleri ortadan kaldıracak bir çalışma yapılmadığı sürece Adana’da AK Parti’nin başarılı olma ihtimali gözükmüyor.

Bir de dipnot verelim. Eskiye rağbet olmadan yenilere bakarak parti içerisinde birilerinin tekelinin kırılmadığı sürece partinin ayağa kalkma ihtimali yok diyelim ve nokta koyalım.

Bundan sonrası partinin yetkililerine kalmış bir şey…11 Haziran 2019 Salı 08:14

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/ne-oldu-bizim-ak-parti-il-baskanimiza-3657.html