Otellerde yaprak dökümü

SERAP BAŞKAN

SERAP BAŞKAN

Yaklaşık 10 yıl öncesine gidelim Adana’da birbiri ardına yeni otel projelerinin gündeme gelmesiyle birlikte Bu Oteller kumar merkezi olmak için mi? diye ortaya iddialara bir şehir efsanesi olarak gündeme gelmişti.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 2013 yılı verilerine göre kentte yapılan yatırımlarla 5’i beş yıldızlı, 9’u dört, 9’u 3, 6’sı iki, 2’si butik, biri özel belgeli, 4’ü motel ve bir tanesi müstakil olmak üzere 36 otel sayısına ulaşılmıştı.

2019 verilerine göre bu sayı 6’sı 5 yıldız, 16’sı 4 yıldız, 15’i 3 yıldız, 4’ü 2 yıldız, bir motel, bir apart ve 2 belediye işletme belgeli toplam 46 tesise ulaşmıştı 7 bin 285 olan yatak kapasitesi de kentin ihtiyacının bir hayli üzerindeydi.

Yeni otel yatırımları işsizliğin yoğun olarak yaşandığı kentimizde istihdam açısından sevindiriciydi. Gerçekten de öyle oldu istihdama bir nebzede olsa katkıları olmuştu.

Binbir umutlarla açılan oteller, bir türlü istenen doluluk oranlarına ulaşamıyordu. Oteller düzenlenen bir iki festivalle 365 günün sadece 12 günü doluluk yaşıyor, diğer günler ise kapasitelerinin oldukça altında ayakta durmaya çalıştılar.

İşadamlarımızın gerekli fizibilite çalışmaları yapılmadan yapılan yada aynı zamana denk gelen otel yatırımları kentin ihtiyacının çok üstüne çıkınca yatımcıları, ellerinden çıkartmak için çareler aramaya başladı. Bazıları yatırımlardan vaz geçerken bazıları binayı başka işlere kiraya verdi bazıları da satışa çıkarttı

Tüm bu olumsuzluklar yetmezmiş gibi 2020 yılının Mart ayında bir de pandemi ortaya çıkınca otel sahipleri tam anlamıyla çıkmaza girdi. Doluluklar yüzde 10’lara kadar düşünce bir çok otel 6 ay süreyle kapandı. 6ay sonra bazıları yeniden kapılarını açarken, bazıları ise bu süreci uzattı. Bazıları ise tamamen kapanmak durumunda kaldı.

Kentte şimdi bir çok otel satılık durumda. Otel sahipleri müşteri bulsalar ellerinden hemen çıkartacaklar. Tabi bu ortamda nasıl bulunacaksa. İyi haftalar.22 Şubat 2021 Pazartesi 08:33

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/otellerde-yaprak-dokumu-5517.html