Özcan Aladağ

YÜZÜNÜZE BAKMAYA YÜZÜM OLSUN İSTİYORUM


Özcan Aladağ
14 Ocak 2020 Salı 08:42

Bu cümleler Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Beye ait sözler. Sayın Karalar, Pozantı CHP İlçe Kongresi için gittiği ilçede halka hitap ederken söyledi bu sözleri.

Belediye Başkanı Mustafa Çay’a hitaben ise ‘Hiç kusura bakma Pozantı’yı alacağız’ dedi.

Söylem kolay ama gerçekleştirilmesi çok zor. Bir yeri alabilmek için önce çok iyi bir aday çıkarmak gerekiyor. Sonra o ilçedeki dengeleri değiştirecek bir seçim stratejisi uygulamak gerekiyor. Sonrasında da seçimi ancak o şekilde kazanabilmek söz konusu oluyor.

Görünen odur ki Pozantı’da seçimi kazanmak çok ama çok zor. Hatta imkânsız gibi…

Ben Pozantı’da seçimin alınıp alınamayacağından daha çok Zeydan Beyin sözlerine dikkat kesildim. Sayın Karalar, ‘insanların yüzüne bakabilmek için verdiği sözlerin yerine getirilmesi gerektiğini’ iyi biliyor ve bunun idrakinde.

Haliyle kurt politikacı…

Bilmesi gayet doğal.

Lakin vaatlerin yerine getirilebilmesi için de koşulların lehinizde olması gerekiyor. Bu biraz zor gibi gözüküyor. İnşallah her politikacının yüzü kara çıkmadan, seçmenine vermiş olduğu sözü yerine getirerek başarılı olur diyelim.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 50 yıl içinde yapılmayan hizmetleri kendisinin 5 yıl gibi bir süre içinde gerçekleştireceğinin sözünü verdi. Aslında bu sözü vermek her babayiğidin yapacağı iş değil. Muhalefet partisi olarak iktidarın karşısında seçim kazanmışsınız. İktidar sizi tam anlamıyla boğmaya çalışıyor.

Ve siz bu zorluklar içinde 50 yıl içinde yapılmayanı yapmak adına hem de 5 yılda yapmak adına iddialı cümleler kuracaksınız.

Demek ki Sayın Karalar’ın bildiği bir şey var. Hesap ve kitapları buna göre yapmış diye düşünüyorum.

Hesap yapmak ile gerçek hayatta gerçekleşme imkânları her daim aynı olmuyor elbette. Evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor.

Sayın Karalar’ın en büyük handikapı Hüseyin Sözlü döneminin bürokratları ile çalışması. Nedendir sebebi bilinmez bu konuda hala net bir profil çizemedi Sayın Karalar. Etrafındaki bürokrasinin büyük bir kısmı Sözlü döneminin artıkları, kalanları…

Bunu Sayın Hüseyin Sözlü’nün kendisi de söylüyor. ‘Hala benim ekibimle çalışıyor’ diyerek sebebini de soruyor.

Elbette Karalar’ın bir bildiği vardır diyelim ve biz asıl konumuz olan 5 yılda yapabileceklerine gelelim isterseniz.

5 yılda borçları asgari seviyeye indirebilecek mi?

Yatırımları ilçeler dâhil kırsal alana ne kadar yapabilecek?

Kaç kişiyi daha işten çıkarıp kaç kişi işe alacak? Alacak mı? Almayacak mı?

Bu bürokratlar ile çalışmaya devam edecek mi? Sayısı azaltılan belediye otobüslerinin çalışma koşullarını iyileştirip sayısını artıracak mı?

Bu soruları alt alta sıralayıp uzatabiliriz. Benim en çok merak ettiğim konu “Seyhan ile olan diyaloglarında iyileşme söz konusu olacak mı.”

Bunu çok merak ediyorum. Seyhan ile Büyükşehir arasındaki duruş mesafesi çok ama çok belirgin. Öyle belirgin ki ‘birinin ak dediğine diğeri kara demese de gri diyor’ diyecek kadar gerginlik var. Ancak gelin görün ki toplumun önünde, kamuoyuna karşı bu gerginlik yansıtılmamak isteniliyor. Ne kadar başarırlar onu bilmiyorum.

Sözün özü, Sayın Karalar’ın 50 yılda Adana’ya yapılmayan hizmeti yapmasını canı gönülden isteyen bir gazeteciyim. Çünkü bu hizmetler Adana’ya yapılacak. Şahsıma değil elbette. Bu kentte yaşayan birisi olarak bu hizmetlerden ben de yararlanacağım.

Büyükşehir Belediyesi’nde doğru gitmeyen işlerle ilgili bu köşeden kaleme aldığım yazılar konusunda da ciddi anlamda konunun üzerine gidilecek bir yaklaşım görmüyorum. Buna da üzülüyorum. Yani hep kendi bildikleri yöntemlerle ilgililer sorunu çözüyorlar, çözmeye çalışıyorlar.

Böyle olunca da Zeydan Karalar Beyin kendisine zarar veriyorlar.

Yarın görüşmek dileğiyle diyelim ve mutlu kalın dileklerimizi iletelim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık